Prezident vrátil parlamentu zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Prezident SR Andrej Kiska (Foto: SITA/Branislav Bibel

Parlament vrátené zákony prerokuje na schôdzi už vo štvrtok.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Poslancom Národnej rady SR navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon neprijali ako celok. Informoval o tom v stredu Martin Lipták z tlačového oddelenia prezidenta SR. Parlamentná schôdza, na ktorej sa bude rokovať o osobitnom odvode obchodných reťazcov, sa uskutoční vo štvrtok 13. decembra 2018 o 10.00.

Prezidentove výhrady

Hlava štátu považuje nový osobitný odvod za nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod. Zvolené kritériá sú arbitrárne a z hľadiska štruktúry maloobchodného trhu na Slovensku podľa Kisku nepodložené. Rozdeľovanie obchodníkov do špecifických skupín deformuje hospodársku súťaž, odôvodnil prezident svoje rozhodnutie.

Zavedením osobitného odvodu sa zákonodarcom deklarovaný cieľ „spravodlivejšieho rozdelenia“ pridanej hodnoty v rámci dodávateľského potravinového reťazca odvodu podľa prezidenta nezmení. Zákon uvaľuje na maloobchodníkov dodatočnú daň, ktorú v konečnom dôsledku podľa Kisku zaplatia spotrebitelia. V tejto súvislosti pôsobí protichodne právna úprava v schválenom zákone, podľa ktorej odvodu podlieha celý čistý obrat obchodného reťazca, aj keď môže vo svojej väčšej časti pochádzať z predaja iného tovaru ako potravín konečnému spotrebiteľovi.

V procese prijímania tejto právnej úpravy navyše nebol podľa prezidenta poskytnutý dostatočný priestor na odbornú diskusiu. „Vzhľadom na závažné účinky osobitného odvodu obchodných reťazcov na široký okruh subjektov mala byť zabezpečená väčšia účasť verejnosti na legislatívnom procese,“ uviedol Kiska.

Rozpor aj s právom EÚ

Prezident poukázal aj na rozpor zákona s právom Európskej únie, ktorého súčasťou sú aj sloboda usadiť sa a sloboda poskytovať služby v Únii. Obmedzenia týchto slobôd musia sledovať legitímny cieľ a byť primerané, čo podľa názoru hlavy štátu osobitný odv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia