Pri viac ako tretine prepráv dreva bol porušený zákon, inšpekcia odhalila aj nelegálnu ťažbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Drevo, stromy
Foto: Ilustračné, www.istockphoto.com

Špeciálna jednotka Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI) s interným označením „Ďateľ“ v roku 2019 počas 730 dozorov zameraných na prepravu dreva odhalila porušenia zákona v 38 percentách kontrol. Informovala o tom dnes podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná na brífingu počas jednej z takýchto kontrol na diaľničnom odpočívadle Budča pri Zvolene.

Drevo zhabali v prospech štátu

Podľa vedúceho oddelenia inšpekčnej činnosti SLDI Jozefa Jurkemíka išlo predovšetkým o nesprávne alebo absentujúce dátumy a časy prepravy v dokladoch. „Chýbali aj doklady o pôvode dreva. Zaznamenali sme aj nesprávne zaradenie kvalitatívnej triedy dreva, či množstva dreva. Zachytili sme aj drevo z nelegálnej ťažby, ktoré sme zhabali v prospech štátu,“ konkretizoval Jurkemík s tým, že v správnych konaniach udelili pokuty obhospodarovateľom, prepravcom, obchodníkom zo Slovenska i zahraničia presahujúce 200-tisíc eur. „Ich výšky boli od niekoľkých desiatok po niekoľko desaťtisíc eur,“ dodal.

Neohlásené kontroly vykonáva SLDI po celom Slovensku počas dňa, v noci aj cez víkendy, na cestách aj priamo v lesoch. Pri zastavovaní vozidiel na verejných komunikáciách inšpektori úzko spolupracujú s Policajných zborom SR a v rámci európskych kontrolných štruktúr aj s INTERPOL-om. V desiatkach prípadov udelila SLDI pokuty aj zahraničným subjektom z Českej republiky, Chorvátska, Poľska, Ukrajiny a Maďarska.

Exotické drevo nezachytili

Pri zákrokoch sa stretávame prevažne s drevom lesov strednej Európy od najlacnejšieho smrekového až po najdrahšie dubové drevo. Exotické drevo sme v prvom roku pôsobenia zatiaľ nezachytili. Dôvodom je aj to, že na jeho prepravu sú najčastejšie využívané lode a veľké prístavy v Západnej Európe,“ uviedol Jurkemík.

Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia bola zriadená koncom roka 2018 aktuálnym vedením agrorezortu. Jej cieľom je potieranie ilegálnej činnosti pri ťažbe dreva, jeho uvádzaní na trh a pri uvádzaní výrobkov z dreva na trh. „Zriadením SLDI a jej posilnenými kompetenciami v oblasti kontroly narábania s drevom získalo Slovensko silnú kontrolnú inštitúciu, dokonca silnejšiu ako má napríklad Nemecko,“ konštatovala Matečná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef Jurkemík