Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
odpad, triedenie odpadu
Foto: ilustračné, Getty Images
10. 09. 2019 11:32 Životné prostredieSlovensko od NasVidiek.skSITA

Priemerný Slovák vytvorí ročne 427 kg odpadu, ale rekordérmi sú obyvatelia Bratislavského kraja

Obyvatelia Bratislavského kraja sú rekordérmi v množstve tvorby odpadu, zhodnocujú ho však najekologickejšie a majú najnižšiu mieru skládkovania zo všetkých krajov SR. Vyplýva to z analýzy finančnej a investičnej spoločnosti Wood & Company podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR za rok 2018.

Priemerný občan žijúci v Bratislavskom kraji ročne vytvorí 516 kilogramov odpadu, kým celoslovenský priemer je 427 kilogramov za rok na hlavu. Medzi rekordérov v množstve vyprodukovaného komunálneho odpadu patria aj obyvatelia Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Najekologickejšie samosprávne kraje

Absolútne množstvo odpadu, ktorý v Bratislavskom kraji skončil v odpadových nádobách v roku 2018, je síce jedno z najvyšších, percentuálny nárast oproti roku 2017 je však spolu s Košickým krajom v rámci Slovenska najnižší, a to tri percentá.

Oproti roku 2008, teda počas 10 rokov, narástlo množstvo vytvoreného odpadu v Bratislavskom kraji percentuálne najmenej zo všetkých krajov, a to o 12 percent.

Čo sa týka zhodnocovania odpadu, Bratislavský kraj je spolu s Košickým najekologickejšie orientovaný. Zhodnotia až 60 percent komunálneho odpadu, čo v praxi znamená, že viac ako polovica objemu vytvoreného odpadu má ďalšie využitie (vyrobí sa z neho elektrická energia, teplo alebo nový výrobok, pozn. SITA). V porovnaní s celoslovenským priemerom, ktorý je na úrovni 45-percentného podielu zhodnotenia, je to o 15 percent viac.

„Je to ovplyvnené dlhoročnou existenciou zariadení pre energetické využitie odpadov. Kým vo vyspelých krajinách sú takéto zariadenia, ktoré premieňajú odpad na elektrinu alebo teplo bežné, na Slovensku s výnimkou Bratislavy a Košíc zatiaľ absentujú,“ uviedli analytici Wood & Company. V Bratislavskom kraji taktiež končí najmenej odpadu na skládkach (30,5 percenta).

Odpad končí aj na skládkach

Priemerný Slovák v roku 2018 vytvoril oproti roku 2008 o vyše 30 percent viac komunálneho odpadu, v priemere za deň tak obyvateľ Slovenska vyhodil 1,2 kilogramu odpadu. Oproti roku 2017 tvorba komunálneho odpadu narástla o deväť percent.

Najviac komunálneho odpadu na obyvateľa vytvárali Trnavčania (556 kíl), najmenej Košičania (329 kíl). Najväčší podiel odpadu zhodnotili obyvatelia Košického kraja (61,6 percenta), najmenej to bolo v Prešovskom a Trenčianskom kraji (36,7 percenta).

Miera recyklácia bola najvyššia v Trnavskom kraji (41,4 percenta), najnižšia v Košickom kraji (33,8 percenta). Najviac odpadu končí v skládkach v Prešovskom kraji (63,4 percenta), najmenej v Bratislavskom kraji (30,5 percenta).

Analytici Wood & Company upozorňujú na problém, ktorý môže Slovensko v rámci odpadového hospodárstva Európskej únie zastihnúť. „Reformný balík, ktorý je zameraný na prechod EÚ k obehovému hospodárstvu, stanovuje jasne pre rok 2035 dva stropy, a to maximálne 10 percent komunálneho odpadu v skládkach a minimálne 65 percent zrecyklovaného komunálneho odpadu,“ uviedli analytici s tým, že celoslovenský priemer skládkovania je aktuálne takmer 54 percent a miera recyklácie 38 percent.

Päťročný odklad plnenia kritérií

Slovensko dostalo pre zlé ukazovatele s niektorými ďalšími krajinami EÚ výnimku a môžu si uplatniť päťročný odklad plnenia kritérií. „Slovensko môže mať s naplnením tohto ambiciózneho plánu problém,“ dodali analytici Wood & Company na záver.

Wood & Company je investičná skupina s popredným postavením na stredoeurópskom trhu. Zameriava sa na poskytovanie transakčného poradenstva, poradenstva v oblasti korporátnych financií, obchodovanie s cennými papiermi a správu aktív.

Založili ju v roku 1991 a pôsobí v šiestich európskych mestách vrátane centrály v Prahe či oddelenia investičného bankovníctva v Bratislave. Wood & Company ročne zobchoduje akcie v objeme 25 miliárd eur.

Aktíva skupiny dosahujú takmer jeden miliárd eur a to v oblasti zdravotníckeho tovaru, farmaceutického priemyslu, nakladania s odpadom, nehnuteľností a informačných technológií.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X