Prípravy na záchranu vôd Žitného ostrova už začali, akčný plán zostavuje envirorezort

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rieka, mokraď
Foto: ilustračné, Getty images

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) začalo s prípravou akčného plánu na záchranu vôd Žitného ostrova. Envirorezort preto usporiadal konferenciu, na ktorej sa zúčastnilo skoro 200 ľudí.

Jej úlohou bolo začať so zhromažďovaním poznatkov a informácií. Informoval o tom šéf rezortu Ján Budaj (OĽaNO), poslankyňa Anna Zemanová (SaS) a generálny riaditeľ sekcie vôd MŽP SR Roman Havlíček na dnešnej tlačovej besede.

Sledujú kvalitu vody

Jedným zo záverov konferencie je, že musí byť spracovaný akčný plán ochrany vôd Žitného ostrova, vrátane návrhov efektívnych, dlhodobých a funkčných opatrení na ochranu nášho bohatstva, podzemnej vody,“ povedala Zemanová.

Minister potvrdil, že jeho rezort sleduje kvalitu vody na Žitnom ostrove, je však podľa neho potrebné sledovať aj kvalitu pôdy.

S Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR chce pritom diskutovať o vytvorení osobitného režimu hnojenia a používania ostatných pesticídov a chemikálií na území Žitného ostrova.

Ohrozenie z Bratislavy

Akútnejším ohrozením je ohrozenie, ktoré pochádza z Bratislavy. Tá bola kedysi pyšne nazývaná mestom chémie. Dnes je predovšetkým chemickou skládkou,“ pokračoval Budaj s tým, že o tomto probléme sa rozpráva, ale bez riešenia.

V súvislosti s tvorbou akčného plánu vznikla na MŽP SR veľká skupina expertov na vodu, ktorá bude od dnešného dňa pracovať, až kým nepredloží definitívny akčný plán. „Keď používam slovo záchrana, nie je to prehnané. Na Žitný ostrov sa z Bratislavy rozširuje toxický mrak,“ uzavrel Budaj.

Mnoho opatrení

Havlíček doplnil, že na Žitnom ostrove bolo vykonaných mnoho opatrení, ale neboli vykonané tak, aby boli dostatočne efektívne. „Preto sme k tomu pristúpili týmto spôsobom, formou akčného plánu,“ skonštatoval.

Na tvorbe akčného plánu by sa mali podieľať aj samosprávy, obce, štátna správa či poľnohospodári.

To, čo chceme dosiahnuť ako prioritný cieľ je, aby akčný plán definoval ochranu vôd ako prioritný verejný záujem v tomto území, ktorému by malo byť podriadené všetko, čo sa na tomto území bude diať,“ dodal Havlíček. Akčný plán by chceli predložiť na jeseň tohto roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna ZemanováJán Budaj
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR