Priviedol ziskový Agrokomplex do straty a vzal si úver, Mičovský ukazuje na nominanta SNS (video)

Adrián Macko, Ján Mičovský
Adrián Macko, poverený vedúci Oddelenia protikorupčnej jednotky MPRV SR (v popredí) počas tlačového brífingu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o masívnom podozrení z tunelovania štátneho podniku agrokomplex Národné výstavisko. Nitra, 24. november 2020. Foto: SITA/Martin Havran
  • aktualizované 24. novembra, 10:39

Zriadenie Oddelenia protikorupčnej jednotky ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jánom Mičovským v auguste tohto roka má prvý výsledok. Je v podobe trestného oznámenia v súvislosti so štátnym podnikom agrokomplex Národné výstavisko.

V roku 2018 nastúpil na post riaditeľa Agrokomplexu nominant Slovenskej národnej strany (SNS) Branislav Borsuk. Za necelé dva roky priviedol ziskový podnik k strate 800-tisíc eur.

V minulom roku si dokonca Agrokomplex vzal úver v hodnote 4 mil. eur. V utorok o tom informoval minister Mičovský v Nitre.

Úmyselné delenie zákaziek

Od augusta do novembra 2020 sa na pôde Agrokomplexu (AX) uskutočnila Finančná kontrola na mieste, ktorá sa zamerala takmer na všetky verejné obstarávania za obdobie rokov 2019 a 2020.

V štátnom podniku dochádzalo podľa agrorezortu k úmyselnému deleniu zákaziek. Kontrolná skupina podrobila verejné obstarávania a zmluvné vzťahy hĺbkovej analýze vo vzťahu k možnému páchaniu trestnej činnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Branislav Borsuk skončil na pozícii generálneho riaditeľa Agrokomplexu v máji 2020. Podnik pod jeho vedením zrealizoval podľa agrorezortu výstavbu Relaxparku a Cyklocesty, avšak bez stavebného povolenia a na cudzích pozemkoch.

„Za škodu spôsobenú Agrokomplexom výstavbou Relaxparku, Cyklocesty a Móla v Relaxparku možno považovať celkovú výšku vynaložených nákladov na ich výstavbu, vzhľadom na to, že stoja na cudzích pozemkoch bez stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia. V tomto prípade ide o škodu takmer 412-tis. eur,“ uviedol Mičovský.

Rotácia spriaznených firiem

Ďalším zistením kontroly bolo, že pri zadávaní zákaziek tzv. prieskumom trhu dochádzalo k rotácii pravdepodobne spriaznených firiem. Agrokomplex si podľa agrorezortu dokáže vlastnými zamestnancami a technikou urobiť viaceré úkony.

Orezy stromov, sadbové úpravy a podobne. Za bývalého vedenia sa tieto zákazky obstarávali podľa kontroly za nehorázne vysoké sumy, napr. orezy stromov externou firmou za takmer 70-tis. eur.

Kontrolná skupina skonštatovala aj absolútne nehospodárne rozhodnutie, kde vybavený a funkčný gastropríves bol zakúpený v hodnote viac ako 41-tis. eur a za čas jeho používania vyrobil stratu v sume 6 500 eur. Druhý gastropríves v sume viac ako 25-tis. eur bez vybavenia je odstavený v jednom z pavilónov a nebol ani raz použitý.

„Výsledkom kontroly je trestné oznámenie, ktoré obsahuje 56 samostatných skutkov. Bol porušený Zákon o verejnom obstarávaní, Zákon o štátnom podniku, niektoré zákazky boli predstierané, že sa zrealizovali, porušila sa povinnosť pri správe cudzieho majetku,“ doplnil minister Mičovský.

Nečakal takú hlbokú morálnu krízu

Od 1. augusta 2020 sa novým riaditeľom agrokomplexu Národného výstaviska stal Róbert Kanás.

„Keď som preberal Agrokomplex, očakával som potrebu okamžitých krokov a rýchlych riešení súvisiacich s predchádzajúcimi manažérskymi pochybeniami, ale pravdupovediac tak hlbokú morálnu krízu, v akej som podnik našiel, som nepredpokladal,“ povedal Kanás.

Vízia nového vedenia podniku je vybudovať z Agrokomplexu moderné výstavisko, ktoré bude slúžiť nielen potrebám štátu, ale predovšetkým širokej verejnosti.

Agentúra požiada o reakciu aj SNS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav BorsukJán MičovskýRóbert Kanás
Firmy a inštitúcie AgrokomplexMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR