Problémom s medveďmi nie je ich premnoženie a regulovaný odstrel nie je riešením. Ako to vidí iniciatíva My sme les?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Iniciatíva My sme les spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami zastáva názor, že problémom s medveďmi nie je ich nadmerný výskyt, ale neschopnosť zaviesť efektívne, predovšetkým preventívne opatrenia na bezproblémové spolužitie s nimi.

„Predovšetkým si treba uvedomiť, že medializované prípady o útokoch tvoria v skutočnosti len veľmi malé percento stretnutí človeka s medveďom. Drvivá väčšina stretnutí sa odohrá tak, že medveď sa vzdiali ešte pred tým, ako ho človek vôbec zaregistruje,“ uviedol v tlačovej správe Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les.

Útoky sú ojedinelé

Podľa Kameniara k útoku dochádza vo vzácnych prípadoch, keď sa človek nechtiac dostane do príliš tesnej blízkosti medveďa a prekvapí ho, takže ten sa cíti ohrozený.

Aj v takejto situácii však medveď útok zväčša len predstiera a k reálnemu útoku dôjde naozaj len v pár prípadoch ročne.

„Iniciatíva My sme les vníma strach obyvateľstva v regiónoch s výskytom medveďa hnedého, prameniaci z nedávnych blízkych stretov a útokov. Zároveň však upozorňuje na to, že medveď hnedý je dôležitým prvkom našej prírody, ktorého ochrana je potrebná,“ dodali v tlačovej správe.

Prirodzená selekcia

Ako riešenia vidí predovšetkým zastavenie prikrmovania zveri v lesoch krmivami a ľudskou potravou, ktoré priťahujú aj medvede, prispôsobenie poľnohospodárskej produkcie v oblastiach s výskytom medveďa, zabezpečenie odpadu a posilnenie zásahového tímu.

Iniciatíva My sme les nepovažuje povolenie regulačného odstrelu za riešenie ale za jednu z príčin celého problému.

„Medveď hnedý sa v prírode nepremnoží vďaka tomu, že veľké samce fungujú ako prirodzená selekcia mláďat – cielene zabíjajú mláďatá iných samíc, aby mohli zanechať vlastné potomstvo. Pri poplatkovom odstrele sa často vyberali práve veľké samce, ktoré mali vysokú trofejovú hodnotu. Tým pádom sa ich množstvo v populácií neprirodzene zmenšilo a ako následok dochádza k zvýšenému prežívaniu mláďat,“ dodal Kameniar.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Kameniar