Problémy s medveďmi riešia Vysoké Tatry už dlhé roky, situácia sa rýchlo zhoršuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý (lat. Ursus arctos)
Medveď hnedý (lat. Ursus arctos). Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

Mesto Vysoké Tatry naďalej trvá na tom, že situácia s výskytom medveďa hnedého v intraviláne mesta je čoraz vážnejšia. Podľa neho neobstoja ani argumenty, že jediným problémom je nezabezpečený odpad. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Daniela Birková v reakcii na medializovaný prípad utratenia medvedice a medvieďaťa neďaleko Sliezskeho domu.

Tie už od minulého roka navštevovali nezabezpečené kontajnery v meste, vlámali sa aj do miestnej cukrárne. Samospráva trvá na tom, že pri riešení problému s výskytom medveďa by pomohla spoločná komunikácia všetkých zúčastnených strán.

Návštevy medveďov trpia roky

Mesto sa s návštevami medveďov borí desať rokov. Ako v minulosti informovala samospráva, kým v roku 2010 bolo 97 hlásení výskytu medveďa priamo v meste, v roku 2015 to bolo už 248. V roku 2019 sa ich počet vyšplhal na viac ako 700.

Podľa ochranárov sú veľkým lákadlom pre medvede niektoré otvorené a nezabezpečené kontajnery vo Vysokých Tatrách. Ministerstvo životného prostredia SR v pondelok uviedlo, že mnohé stojiská odpadov v meste sú v žalostnom stave.

Poukázalo pritom na to, že rezort v minulosti financoval ich zabezpečenie miliónovými dotáciami. Státisíce eur poskytol podľa neho aj Úrad vlády SR. „Zabezpečiť komunálny odpad pred medveďom hnedým je pritom povinnosť, ktorá vyplýva obciam zo zákona o odpadoch,“ poznamenal envirorezort.

Mesto použilo financie správne

Samospráva naďalej odmieta tvrdenia a špekulácie o nevhodnom využití finančných prostriedkov. V predošlých rokoch vybudovala desiatky staničiek na odpadové koše vo viacerých častiach mesta, išlo na ne približne 1,2 milióna eur z Environmentálneho fondu.

Cieľom bolo zabrániť prístupu medveďov k odpadkom. Rovnako mesto využilo dotáciu od vlády vo výške 800-tisíc eur. Celkovo sa podarilo vybudovať 64 uzavretých kontajnerových stojísk s 280 nádobami. „Prax ukázala, že existujúce kontajnerové stojiská je potrebné zabezpečiť a vybudovať minimálne 47 ďalších staničiek,“ uviedla Birková.

Pri čerpaní eurofondov na tento zámer má však podľa hovorkyne samospráva obmedzené podmienky. Ako vysvetlila, 69 percent pozemkov, na ktorých je potrebné dobudovať kontajnerové stojiská, sa nachádza vo vlastníctve štátu. Mesto preto potrebuje doriešiť majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov. Túto úlohu dostal podľa Birkovej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uznesením vlády v roku 2016, zatiaľ však nebola realizovaná.

„Medveď však nenapáda len staničky, ale aj zabezpečené súkromné stojiská, garáže, stánky s občerstvením, šopy, ovocné sady, stromy a podobne,“ poznamenala hovorkyňa tatranskej samosprávy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela Birková
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRÚrad vlády SR