Problémy s medveďmi spôsobili nelegálne krmoviská a trofejový odstrel, hovorí Budaj

Minister životného prostredia SR Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj Foto: SITA/Branislav Bibel

Súčasný problém s medveďmi na Poľane súvisí s nelegálnymi vnadiskami a krmoviskami, ako aj s trofejovou poľovačkou.

Minister životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) Ján Budaj to povedal na tlačovej konferencii s tým, že je to problém posledných desať až 15 rokov a riešiť ho mali ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva.

„V poslednej dekáde došlo k najväčším odstrelom práve na Poľane, až 53 percent z celého Slovenska, v rokoch 2015 až 2022. Taktiež sme zistili, že na Poľane, kde aj enviropolícia tvrdila, že tam nie sú vnadiská, majú len Štátne lesy SR 28 vnadísk na lesné zvieratá, kde sa samozrejme nedá oddeliť prikrmovanie medveďa od prikrmovania jeleňov alebo diviakov,“ konštatoval Budaj.

Tony kukurice na vnadiská

Podľa ministra použili v priemere až štyri tony kukurice na vnadiská v oblasti Poľany.

Počúvali sme klamstvá, že tam nie sú žiadne vnadiská ani krmoviská a o žiadnych štyroch tonách nebola ani reč. A to nie je všetko, lebo veľká časť Poľany je v súkromnom vlastníctve, odkiaľ ešte informácie nemáme. Najbližšie krmoviská podporovali aj štátne lesy, len pár sto metrov od domov v obci a dôsledky poznáme. Zviera prestane jesť prirodzenú stravu a začne chodiť k domom, kde našlo obživu. Je to ničenie populácie zvierat. Všetky medvede, ktoré stratili plachosť a zvykli si na prikrmovanie budú musieť byť vyradené z populácie. Presné čísla nepoznáme a na čísla od poľovníkov sa spoľahnúť nedá,“ povedal Budaj.

Trofejové poľovanie

Okrem prikrmovania vidí problém minister aj v trofejovom poľovaní, ktoré je už však v súčasnosti zakázané.

Z Poľany si niektorí ľudia urobili ryžovisko peňazí a biznisu s medveďom. Povolenky sa predávali zahraničným hosťom, jeden kilogram medveďa stál 30 eur. Vysoký odstrel na Poľane vyradil tie najväčšie samce, čo zmenilo štruktúru aj početnosť populácie, lebo tieto alfa samce strážia svojich potenciálnych konkurentov a držia početnosť mláďat. Ich trofejové vystrieľanie spôsobilo katastrofu, ktorú teraz so zásahovým tímom musíme riešiť. Tento biznis už nepokračuje,“ uviedol Budaj.

Regulácia medveďov

Zajtra odchádza na Poľanu zásahový tím s približne 50 strelcami za účelom regulácie medveďov, ktoré akýmkoľvek spôsobom označia miestne úrady alebo obyvatelia, že ich ohrozujú, alebo že schádzajú z horských polôh do intravilánu.

Jeden zo zásahových tímov ide taktiež na Donovaly, aby zabezpečil bezpečie obyvateľov napriek tomu, že záchranár, ktorého v tejto oblasti údajne napadla medvedica, uviedol, že zranenie utrpel pri páde a nie pri kontakte s medvedicou.

Voda v Nižnej Slanej

Minister sa v krátkosti venoval aj okolnostiam znečistenia vody v Nižnej Slanej.

Zásah, ktorý vykonávali pracovnici poverení ministerstvom hospodárstva dosiahol v priebehu krátkej doby, ani nie dvoch týždňov, výsledok, ktorý mohol byť hneď v marci. Škoda, že sa nekonalo rýchlejšie. Budeme rokovať, ako pozmeniť zákony, aby neprichádzalo ku kompetenčnému prehadzovaniu si horúceho zemiaku. Aby sa úrady nevyhovárali na iných,“ dodal Ján Budaj.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR