Protesty potravinárov boli zbytočné, problémová tabuľka bola podľa Budaja len príklad

VLÁDA: Rokovanie 20. schôdze
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Protesty potravinárskych spoločností, týkajúce sa novely zákona o odpadoch, boli zbytočné a vyplynuli z nedorozumenia. Pred stredajším rokovaním vlády to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Podľa šéfa envirorezortu potravinárov pobúrila výpočtová tabuľka nákladov na triedenie odpadu zverejnená v dôvodovej správe. Na základe nej potravinári dospeli k názoru, že poplatky za triedenie odpadu môžu niekoľkonásobne vzrásť.

Drobné nedorozumenie

Šéf envirorezortu uviedol, že tabuľka priložená v dôvodovej správe bola iba príkladom a pre schválenú novelu zákona nebude mať záväzný charakter.

„Tabuľka v dôvodovej správe nie je schválená tým, že je schválený zákon. Tá tabuľka je len príklad. Takže takéto drobné nedorozumenie odštartovalo protesty potravinárov. Boli predčasné a boli zbytočné, pretože to je naozaj búrka v pohári vody pre nič,“ povedal Budaj.

Minister vysvetlil, že pri predkladaní zákona musí návrh obsahovať aj výpočtovú tabuľku. Na rokovanie vlády predložil návrh zákona, v ktorom sa nachádza prázdna, nevyplnená tabuľka.

O novele budú ešte rokovať

Samotná tabuľka by podľa neho aj tak bola predmetom medzirezortného pripomienkového konania, v ktorom by boli k okrúhlemu stolu prizvané všetky dotknuté strany.

Niektorým firmám podľa neho novela zákona dvihne náklady o pár centov, iným dokonca výdavky spojené s triedením zberu klesnú. „Som presvedčený, že väčšina bude spokojná a tí ostatní, ktorí by pre svoje zisky chceli radšej špinavú krajinu, nech to povedia svojim zákazníkom,“ dodal Budaj.

Novela zákona o odpadoch, ktorú v stredu schválila vláda, pobúrila potravinárske spoločnosti v polovici septembra. Potravinárske združenia a spoločnosti vyjadrili znepokojenie nad tým, že vďaka novele zákona im niekoľkonásobne vzrastú výdavky spojené s triedením odpadu a odpadovým hospodárstvom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR