Proti africkému moru ošípaných budú bojovať policajti aj vojaci, schválila vláda

Diviak, sviňa divá
Foto: ilustračné, Getty Images

Policajti a vojaci sa budú podieľať na boji proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO). Vláda na stredajšom rokovaní o tom schválila uznesenie.

Na základe požiadaviek ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského vláda schválila vyčlenenie dvoch veterinárnych lekárov príslušníkov Policajného zboru, do 15 veterinárnych lekárov príslušníkov Ozbrojených síl SR na účel kontroly domácich chovov ošípaných na Slovensku. Tiež vláda uložila ministrom obrany a vnútra úlohu spolupracovať pri zabránení šíreniu AMO.

Pred dvoma týždňami informoval minister Mičovský spolu s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozefom Bírešom o prasacej amnestii.

Chovatelia ošípaných mali dva týždne, aby bez bezplatne zaregistrovali svoje domáce chovy ošípaných. Do stredy 28. októbra eviduje ŠVPS za október 770 žiadostí o registráciu.

Africký mor ošípaných

… je vysoko nákazlivá choroba sviňovitých, ktorá je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných. Na území SR bolo k 26. októbru tohto roku potvrdených 315 pozitívnych prípadov, z toho 32 v domácich chovoch.

Pozitívne prípady eviduje agrorezort v okrese Trebišov, Michalovce, Košice – mesto, Košice – okolie, Rožňava, Rimavská Sobota a v okrese Vranov nad Topľou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mičovský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR