Protipovodňové opatrenia na rieke Belá zdecimovali populáciu rýb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pstruh z rieky Belá takmer úplne vymizol
Foto: Pixabay.com/photoman

Protipovodňové opatrenia na rieke Belá po júlových povodniach vo Vysokých Tatrách spôsobili poškodenie prirodzeného prostredia rýb a mali značný dopad na jednotlivé druhy. Potvrdil to prieskum Slovenského rybárskeho zväzu zameraný na porovnanie lokalít upraveného toku s lokalitami, kde sa práce neuskutočnili.

Cieľom bolo získať dôležité informácie o zložení ichtyofauny na lokalitách upravených zásahom vodohospodárov,“ uviedol zväz na svojej internetovej stránke. Výsledky prieskumu potvrdili, že na úsekoch upravených buldozérmi je menej rýb a sú menšie. V dôsledku zásahov uhynulo podľa rybárov v Belej asi 20 percent rýb.

Rýb ubudlo

Slovenský rybársky zväz vybral dve lokality v spodnej a v hornej časti Belej. Ryby, najmä hlaváče, lipne, pstruhy a sivone, chytali na upravenom úseku rieky a na porovnanie aj v pôvodnom koryte rieky. Zistili, že upravený úsek toku vykazuje nižšiu biodiverzitu aj menej rýb, ktoré sú oveľa menšie.

Pstruh na upravenej lokalite úplne vymizol, pretože je bez úkrytov a nie je prepojená s pôvodným brehovým porastom. Zriedkavo zaznamenali aj lipne z umelého chovu, ktoré do Belej vysadili v septembri. V pôvodnom koryte boli všetky druhy normálnej veľkosti.

Zásahom na rieke Belá došlo k poškodeniu biotopov rýb, pričom to má vplyv aj na druhové zloženie, početnosť a vekovú štruktúru ichtyofauny. Ryby sú schopné počas takýchto zásahov do toku migrovať do určitých vzdialeností, avšak tieto zásahy nesmú byť nárazové a v takom veľkom rozsahu, ako to bolo na rieke Belá,“ uzavrel rybársky zväz.

Zásah bol nevhodný

Na rieke Belá v lete protipovodňový zásah významne zmenil profil a samotné koryto tejto rieky. Nevhodnosť zásahu kritizovali ochranári aj vedci zaoberajúci sa riečnymi ekosystémami, ktorí považujú rozsah a charakter prác za neadekvátny a bez ohľadu na potreby ochrany prírody.

Tvrdia, že zásahom do korýt vodných tokov dochádza k devastácii chránených riečnych ekosystémov európskeho významu. Vo svojom stanovisku protipovodňové práce odsúdila aj European Wilderness Society a pristúpila k procesu vylúčenia rieky Belá zo zoznamu európskych divokých riek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať