Európska komisia dočasne stanovila bezplatné dovozné clo pre kukuricu, cirok a raž

Kukurica
Foto: archívne, SITA/AP

V dôsledku prudkého zvýšenia cien kukurice na svetovom trhu sa dovozné clo pre kukuricu, cirok a raž do Európskej únie (EÚ) od 3. júla 2020 dočasne opäť stanovuje na nulu eur za tonu. Vyplýva to z nariadenia EÚ, ktoré výšku dovozného cla pre tieto tri plodiny neustále aktualizuje.

Revidovaná tarifa uverejnená v úradnom vestníku sa vypočítava podľa nariadenia EÚ, v ktorom sa vysvetľuje, že dovozné clo na kukuricu, cirok a raž sa zakladá na rozdiele medzi európskou referenčnou cenou a svetovou referenčnou hodnotou pre kukuricu. Od výsledku sa následne odpočíta cena v USA vypočítaná ako cena CIF kukurice (t.j. vrátane nákladov, poistenia a nákladu) v prístave Rotterdam.

Sadzba za kukuricu, cirok a raž bola v posledných troch mesiacoch aktualizovaná trikrát. Spočiatku bolo zvýšenie dovozného cla dôsledkom poklesu ceny kukurice CIF v USA, najmä v dôsledku poklesu dopytu po bioetanole v USA. Neskôr, keď sa situácia začala zotavovať, cena kukurice v USA sa začala opäť zvyšovať, čo viedlo k prvému zníženiu dovozných ciel a odvtedy cena kukurice neustále stúpa.

„Paralelne sa v rokoch 2020 až 2021 v USA očakáva nižšia úroda kukurice, čo ďalej zvyšuje ceny kukurice. Teraz, keď sa ceny kukurice na svetovom trhu výrazne zvýšili, dovozné clá sa opäť stanovia na 0 eur za tonu,“ ozrejmila Európska komisia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia