Prvá ferrata vo Vysokých Tatrách je už otvorená, časom by k nej mohla pribudnúť aj náročnejšia trasa

Ferrata, skaly
Foto: ilustračné, Getty images

V Priečnom sedle vo Vysokých Tatrách je už viac ako dva týždne turistom prístupná nová trasa, vôbec prvá via ferrata v Tatrách. Predseda Klubu slovenských turistov (KST) Peter Dragúň tvrdí, že jej vybudovanie bolo dobrým počinom a nevylučuje, že by k nej mohla časom pribudnúť aj ďalšia ferrata, náročnejšia.

Chcú počkať na zmenu zákona

Ako povedal pre agentúru SITA, nevzdáva sa myšlienky vybudovať pôvodne plánovanú trasu z Mlynickej doliny na Predné Solisko, ktorú v minulosti ochranári nepovolili z dôvodu druhovej ochrany prírody.

Počkať chce na avizovanú zmenu zákona v súvislosti s národnými parkmi a následne obnoviť rokovania s vedením Tatranského národného parku.

Ochranári viaceré lokality zamietli

S myšlienkou ferraty prišiel Klub slovenských turistov v roku 2016. Podľa Dragúňa je súčasná trasa s náročnosťou A iba náhradným riešením. Klub po konzultácii s horolezcami podľa neho navrhol pôvodne lokalitu Huncovský štít. Keď ju ochranári zamietli, prišli s návrhom spomínanej lokality v Mlynickej doline s náročnosťou C, ani tento návrh však neprešiel.

Aktuálna ferrata má približne 450 metrov a vedie paralelne s existujúcim chodníkom, z pravej strany po kompaktnej skale. Kto ju chce absolvovať, musí najprv vystúpiť na Téryho chatu a následne sa vydať do Rázcestia pod Sedielkom, ide skôr o celodennú túru.

„Nie je to náročné na vstupy, ale skôr na to, že sú pomerne vysoko a keď sa turisti pozrú dole, nevidia pod sebou takmer nič. Na niekoho je to dosť strmé,“ opísal Dragúň.

Celá trasa je značená v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku. Ferratový set je iba odporúčaný. Turisti môžu ferratu každoročne využívať od 15. júna do 31. októbra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dragúň
Firmy a inštitúcie Klub slovenských turistovTANAP Tatranský národný park