Psy na reťazi by mohli byť minulosťou, Sloboda zvierat sa opäť prihovorila za zavedenie zákazu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pes, reťaz
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Parlament sa bude na budúci týždeň znovu zaoberať návrhom novely zákona, ktorá má zakázať držanie psov na reťazi. Novela zákona o veterinárnej starostlivosti prešla v októbri prvým čítaním, v utorok, 19. novembra, sa ňou bude zaoberať výbor pre pôdohospodárstvo. Následne bude plénum hlasovať o zákaze reťazí v druhom čítaní. Návrh predložila koncom septembra poslankyňa Eva Antošová (SNS), pripravovala ho spolu so Slobodou zvierat. Cieľom je zabrániť týraniu a utrpeniu psov priviazaných na reťaziach. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. januára 2022.

„Veríme, že zákon bude prijatý, lebo len legislatívna zmena umožní predchádzať utrpeniu spôsobenému reťazami a zabezpečí psom ochranu, aká im prináleží,“ uviedla v tlačovom vyhlásení predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Petíciu podpísali desaťtisíce ľudí

Petíciu požadujúcu zakázať na Slovensku držanie psov na reťazi podpísalo 50 648 občanov Slovenska. Petícia bola súčasťou niekoľko rokov trvajúcej kampane Reťaz je väzenie, ktorá upozorňovala na zlé životné podmienky tisícov slovenských psov na reťaziach.

Držanie psov na reťazi podľa Slobody zvierat obmedzuje voľnosť pohybu a napĺňanie fyzických a fyziologických potrieb psa. Negatívne ovplyvňuje jeho celkové zdravie, pričom dôsledkami izolácie a nedostatku podnetov sú poruchy správania, napríklad agresívne správanie.

Reťaze psom vrastajú do krku

Sloboda zvierat denne prijíma desiatky podnetov verejnosti o psoch na reťaziach, ktoré im často vrastajú do krku, pretože ich psom založia ešte ako šteňatám. „Roky praxe ukazujú spojenie reťazí s celkovým vážnym zanedbaním zvieraťa – podvýživa, neliečené ochorenia a zranenia, parazity,“ konštatuje Sloboda zvierat.

Zákon o veterinárnej starostlivosti a vyhláška o ochrane spoločenských zvierat ukladajú majiteľom psov povinnosť denného púšťania psa z reťaze, no nie je v možnostiach štátnych orgánov dokázať porušovanie zákona a zjednať nápravu. „Držanie psov na reťazi je na Slovensku závažný, celospoločenský problém a v týchto chvíľach sa bude rozhodovať, či Slovensko prijme moderný zákon, ktorý zlepší ochranu zvierat,“ uviedla na záver Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva AntošováPavla DugovičováSilvia Čaňová