Rádioaktívny odpad už na Slovensko nedoveziete, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona

Rádioaktívny odpad, jadrový odpad
Podľa novely je zakázané dovážať na účely spaľovania rádioaktívny odpad, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenskej republiky. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensko už nebude možné doviezť zo zahraničia rádioaktívny odpad. Vyplýva to z novely zákona o životnom prostredí a zákona o radiačnej ochrane, ktorú v pondelok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Za prijatie novely hlasovalo začiatkom októbra 84 zo 117 prítomných poslancov Národnej rady SR. Podľa novely je zakázané dovážať na účely spaľovania rádioaktívny odpad, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenskej republiky.

Právnická osoba, ktorá doviezla rádioaktívny odpad na základe zmlúv uzatvorených pred 1. októbrom 2021, a ktorý nebol vyprodukovaný na Slovensku, ale bol dovezený po 31. decembri 2021, je povinná bez zbytočného odkladu po ukončení spracovania alebo úpravy zabezpečiť prepravu finálneho produktu do krajiny pôvodu odpadu.

Poslanci v dôvodovej správe uviedli, že chcú prispieť k zníženiu zaťaženia životného prostredia, ako aj k ochrane zdravia obyvateľstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová