Rekonštrukcia Hrnčiarovej Chaty pod Chlebom by sa mala zastaviť, žiada OĽaNO od Sólymosa

Andrej Hrnčiar
Poslanec Andrej Hrnčiar. Foto: SITA/Marek Mrviš

Trojica poslancov za hnutie OĽaNO na utorkovej tlačovej konferencii vyzvala ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd), aby okamžite zastavil rekonštrukciu Chaty pod Chlebom. Tieňový minister životného prostredia Ján Budaj, tieňový minister dopravy Ján Marosz a predseda poslaneckého klubu Eduard Heger tvrdia, že majiteľ chaty – podpredseda parlamentu a poslanec NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) si povolenie na rekonštrukciu a rozšírenie chaty mohol vybaviť po straníckej línii.

Vplyv na životné prostredie

Podľa informácií poslancov obišiel posudzovanie vplyvu rekonštrukcie na životné prostredie (EIA) a posudok Správy Národného parku (NP) Malá Fatra, ktorá rekonštrukciu vyhodnotila ako škodlivú.

Na prípad upozornil ešte v septembri ochranár a aktuálne kandidát opozičnej koalície PS/Spolu Erik Baláž. Tvrdil, že podľa Správy NP Malá Fatra táto činnosť môže mať významný vplyv na životné prostredie, pretože chránené druhy budú rušené. Zvýšená návštevnosť tiež ohrozí jednu z posledných lokalít ohrozeného tetrova hlucháňa a hrozia aj problémy s odpadom či hromadením odpadových vôd.

Na Okresný úrad v Žiline, ktorý o stavbe rozhoduje, prišlo však z ŠOP SR súhlasné stanovisko, podľa ktorého vplyvy na životné prostredie skúmať netreba.

„Centrála ŠOP SR paradoxne nevidí žiadne hrozby. V stanovisku tvrdí, že nedôjde k zničeniu biotopov a chránené druhy nebudú rušené,“ konštatoval Baláž, podľa ktorého preto Správa NP nebola účastníkom konania. „Zaujímalo by nás, kto požiadal centrálu ŠOP SR o ďalšie stanovisko a prečo ho nekonzultovali so Správou NP Malá Fatra. Nik predsa nemá detailnejšie informácie o území,“ uzavrel Baláž.

Rekonštrukcia nebude produkovať odpad

Poslanec Hrnčiar sa v septembri na svojom facebookovom profile vyjadril, že rekonštrukcia a prístavba chaty a jej prevádzka nebude mať zhoršujúci vplyv na životné prostredie. Rekonštrukcia podľa neho nebude produkovať odpady obsahujúce nebezpečné látky a odpady vznikajúce počas prevádzky chaty budú odvážať a zneškodňovať oprávnenou firmou.

„Návrh neuvažuje s navýšením návštevnosti územia, len s dobudovaním potrebných kapacít a služieb, ktoré nie sú v území dostatočne zabezpečené,“ vyhlásil Hrnčiar. Ten tvrdí, že „kauzu“ vytvoril riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš, ktorý je podľa neho kandidátom strany Spolu na riaditeľa ŠOP SR.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) uvádza, že je o záležitosti informované a zaoberá sa ňou. „MŽP môže potvrdiť, že sa Chatou pod Chlebom už zaoberá. Pred pár týždňami ministerstvo akceptovalo podnet v danej veci, na základe čoho prebieha príslušné konanie. Ministerstvo postupuje tak ako vždy v podobných situáciách. Bez ohľadu na akékoľvek okolnosti. No tak ako pri iných konaniach, nemožno rozhodnutie predikovať, ovplyvňovať či ho spolitizovávať,“ uvádza vo svojom stanovisku. Spresňuje, že postup v podobných prípadoch býva iný, než tvrdia poslanci OĽaNO.

„Pre korektnosť však treba upresniť niektoré tvrdenia. So žiadosťou o stanovisko sa na Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR) neobrátil pán Hrnčiar, ale príslušný okresný úrad, ktorý v danej veci rozhodol. ŠOP SR nevydáva povolenia, poskytuje stanovisko, ktoré v rámci povoľovania môže alebo nemusí byť akceptované. Navyše ŠOP SR nerozhodla od stola, prebehla klasická terénna obhliadka, tak ako v podobných situáciách,“ dodáva MŽP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarEduard HegerJán BudajJán MaroszLászló SólymosMichal Kalaš
Firmy a inštitúcie Most-HídMŽP Ministerstvo životného prostredia SRPS Progresívne SlovenskoŠOP Štátna ochrana prírodySPOLU – občianska demokracia