Reťazec Kačka má zmrazené účty, výplaty zamestnancom vyplatí štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Untitled collage 2.jpg

Konkurz potravín Kačka prišiel ako blesk z jasného neba. Hoci zákazníci aj zamestnanci upozorňovali na prázdne regály a meškajúce výplaty už v polovici augusta, firma nenaznačila, že končí. Zamestnanci sa na sociálnej sieti posťažovali, že im meškajú výplaty za celé mesiace.

Zamestnanci potom dostali interný oznam o konkurze. Keďže je firma platobne neschopná, zamestnanci si musia požiadať o dávku z garančného fondu od Sociálnej poisťovne. Maximálna výška tejto dávky je od 1. júla 2019 3 039 eur, čo predstavuje trojnásobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného za kalendárny rok 2018. O dávku musia zamestnanci požiadať priamo Sociálnu poisťovňu.

Zmrazené účty

Ešte koncom augusta priznal nový majiteľ, poľská investičná spoločnosť Polish Enterprise Fund, že firma má finančné problémy a snažili sa Kačky (predtým CBA) zbaviť.

Ako však priblížil generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá Kačku prevádzkuje, priamou príčinou konkurzu bola skutočnosť, že banka zmrazila reťazcu účty.

„Keďže sa tým spoločnosť stala platobne neschopná a podľa zákona splnila podmienky na vyhlásenie konkurzu, predstavenstvo bolo povinné podať návrh na konkurz. Stalo sa tak v piatok 30. augusta,“ uvádza Wieslaw Chlebuś, generálny riaditeľ spoločnosti Potraviny Kačka v stanovisku pre médiá. Reagoval tým najmä na vyhlásenia SPPK.

„Situácia nás osobitne mrzí pre 1800 zamestnancov, keď do pôvodných plánov na reštrukturalizáciu a rast spoločnosti zásadne zasiahli výrazné zvýšenie mzdových nákladov v dôsledku rastu minimálnej mzdy a príplatkov za prácu cez víkend, sviatky a v noci, ako aj vysoké ceny energií a služieb,“ doplnil s tým, že k dobrému hospodáreniu neprispel ani zákon o neprimeraných podmienkach v maloobchode. Takéto sťažené podmienky si podľa riaditeľa vyžiadali viac financií.

Chronológia CBA-Kačka

  • Koniec roka 2017: CBA Slovakia mení majiteľa. Po novom CBA patrí Polish Enterprise fund so sídlom na Kajmanských ostrovoch.
  • Jún 2019: Je dokončený rebranding z CBA na „Potraviny Kačka“.
  • Leto 2019: Zákazníci aj zamestnanci upozorňujú na prázdne regály a meškajúce výplaty.
  • August 2019: Kačka je v konkurze

Plány nevyšli

Poliaci mali v pláne firmu konsolidovať a postaviť na nohy pod novou značkou. Keďže viaceré predajne boli stratové, niektoré zavreli. Väčšinu však ponúkli súčasnému lokálnemu vedeniu, aby predajňu prevádzkovali ako franšízu. To funguje tak, že každý obchod má svojho majiteľa, ale poskytovateľ franšízy dodáva značku, dizajn a dodávateľov. Podobným spôsobom u nás funguje viacero reťazcov, najznámejším príkladom franšízy je sieť  McDonald’s.

Finančné výsledky CBA už nejaký čas naznačovali, že firma má problémy. V roku 2018 vyprodukovala ešte pod názvom CBA stratu takmer 5 miliónov eur. To bol zrejme dôvod, prečo prilákala investičnú spoločnosť. Tie obvykle kupujú firmy, ktorým sa nedarí, aby ich skonsolidovali a so ziskom predali.

To však nebol prípad Kačky. Namiesto zisku generoval reťazec iba ďalšie a ďalšie náklady. Poslednou kvapkou bolo zmrazenie účtov, ktoré definitívne odštartovalo začiatok konca Kačky. Dnes je reťazec v konkurze a dodávateľom aj zamestnávateľom dlhuje milióny eur.

Kačka potraviny zisk tržby
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Wieslaw Chlebuś
Firmy a inštitúcie CBA Slovakia s.r.o.Potraviny Kačka