Riziko ekologickej katastrofy v obci Dubová je zažehnaná, únik ropy z gudrónových jám zatiaľ nehrozí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Lunter
Gudrónové jamy na Horehroní patria medzi najväčšie ekologické záťaže na Slovensku. Foto: www.facebook.com/lunter

Finálny návrh, ako sa vysporiadať s hrozbou úniku ropných látok z gudrónových jám v areáli bývalého petrochemického závodu v časti Dubová obce Nemecká v Breznianskom okrese nepriniesli ani dve rokovania krízového štábu.

Ako na sociálnej sieti informuje predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, situáciu sa však podarilo aspoň nateraz upokojiť a získať ďalší čas.

Únik toxínov do rieky Hron

Havarijná situácia nastala po odstavení čistiarne priemyselných odpadových vôd, ktorá je v majetku spoločnosti Pitchem.

Prednosta Okresného úradu Brezno na krízovom štábe deklaroval, že vydá príkaz na vecné plnenie pre Slovenské elektrárne, ktoré budú musieť dodávať energiu do čistiarne odpadových vôd v areáli počas štyroch týždňov od 1. apríla.

Priama hrozba ekologickej katastrofy a úniku toxických látok do rieky Hron je tak, aspoň nateraz, odvrátená.

„Kľúčové však budú ďalšie rokovania medzi vlastníkom čistiarne odpadových vôd a ministerstvom životného prostredia, ktorých výsledkom by malo byť určenie ďalšieho postupu a dlhodobých riešení, aby sa podobná situácia už nezopakovala a problém gudrónových jám v tomto areáli bol riešený systémovo,“ dodal predseda s tým, že situáciu bude pozorne sledovať aj naďalej.

Jamy plné toxínov a jedov

„Rovnako sa listom obraciam aj na ministra životného prostredia, aby sa vyriešenie tejto situácie dostalo medzi priority jeho rezortu,“ uzavrel Lunter.

Gudrónové jamy na Horehroní patria medzi najväčšie ekologické záťaže na Slovensku, pričom najväčšia z nich sa nachádza v katastrálnom území obci Predajná. Jamy sú plné toxického kalu s nebezpečným gudrónom.

Ide o vedľajší produkt, resp. odpad, ktorý vzniká pri čistení a odstraňovaní nežiaducich prímesí a nečistôt z ropy. Tri gudrónové jamy vznikli v roku 1964, sú pozostatkom spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová.

Tento nebezpečný toxický odpad je v nich uložený už celé desaťročia, pričom zodpovednosť za jeho odstránenie prešla pred niekoľkými rokmi na štát.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)Petrochema DubováSE Slovenské elektrárne