Rodina zavraždeného farmára protesty podporuje, zneužitie odmietajú

PROTEST: Farmári na traktoroch v Bratislave
Protestujúci farmári na traktoroch a poľnohospodárskych strojoch smerujúci na Tyršovo nábrežžie v sprievode polície SR protestujúci za zlepšenie podmienok v poľnohospodárstve. Bratislava, 19. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Týždenník Plus 7 dní nedávno navštívil rodinu zosnulého farmára Vladimíra Rybára. Z vyjadrení rodiny vyplývalo, že organizátori protestov sú pre túto rodinu cudzí ľudia a kým farmár žil, nemal s nimi nič spoločné. Týždenník špekuluje, že Iniciatíva poľnohospodárov smrť farmára mohla zneužiť na vlastnú propagáciu.

Rodina Rybárovcov a Iniciatíva poľnohospodárov v spoločnom stanovisku zverejnenom na sociálnej sieti odmietajú akékoľvek zneužitie.

„Keď si syn Vladimír prečítal článok v týždenníku pre ktorý poskytol rozhovor a ktorý naznačoval, že sme boli zneužití, bol z toho v šoku a preplakal celú noc. Rozhovor s novinárkou na ktorom som nebola prítomná prebiehal niekoľko hodín. Bavili sa o všetkom možnom. Novinárka sľúbila, že pred zverejnením pošle článok na autorizáciu, nič také sa neudialo. Po jeho prečítaní som bola šokovaná,“ uviedla Ľubica Rybárová v stanovisku.

„Zúčastnila som sa aj samotného protestu, odfotila som si veniec na traktore a bola som dojatá,“ hovorí Rybárová.

„Som rád, že môžeme verejnosti predložiť dôkaz, že aj toto obvinenie členov Iniciatívy poľnohospodárov bolo falošné a vykonštruované. Pani Rybárová nás pozvala na návštevu. Celý prípad nám ich rodina vyrozprávala počas päťhodinového rozhovoru,“ uvádza v stanovisku Matrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov.

„O tom, že jej muža pravdepodobne vydierala pozemková mafia nám zopakovala viackrát. Uviedla to aj vyšetrovateľom do zápisnice pri prvom vypočutí. Nakoľko máme viacerí z nás trpké skúsenosti s vydieraním, spýtali sme sa jej, či sa máme pokúsiť vybaviť na právne zastupovanie rodiny Rybárovcov pán Lipšica, ktorého považujeme za jedného z najlepších advokátov venujúcich sa trestnému právu. Po jej súhlase sme sprostredkovali stretnutie rodiny Rybárovcov s advokátom Lipšicom. O tom, či sa dohodli na vzájomnej spolupráci nevieme, nakoľko je to už vecou oboch strán. Pani Rybárová súhlasila s nahratím videa pozývajúceho na protest farmárov. Takisto dala súhlas k použitiu fotografie jej manžela a jej umiestneniu na jednom zo strojov smerujúceho na protest,“ hovorí Patrik Magdoško.

„Všetkých farmárov považujeme za svojich kamarátov. Bez ohľadu na to, či sa poznáme. Keď sme sa dopočuli o tom čo sa stalo rodine Rybárovcov veľmi intenzívne sme s nimi súcitili a chceli im pomôcť, pretože mnoho z nás zažíva peklo zo strany agromafie. Je nám ľúto, že aj utrpenie rodiny Rybárovcov chcel niekto zneužiť na to, aby spochybňoval našu snahu o zmeny v poľnohospodárstve. Články, v ktorých bola spochybňovaná naša úprimná a nezištná snaha pomôcť jedným z nás, považujeme za súčasť diskreditačnej kampane, ktorú voči nám vedú oligarchovia pôsobiaci v poľnohospodárstve spolu s vedením ministerstva pôdohospodárstva a predovšetkým Gabrielou Matečnou,“ uviedol František Oravec, člen Iniciatívy poľnohospodárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom