Rodinná firma štátneho tajomníka má najdrahšiu sviňu v histórii, Hlas-SD hovorí o obrovskom podvode

Prasa
Foto: Koláž WBN
  • aktualizované 29. decembra, 9:20

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka malo vyplatiť rodinnej firme štátneho tajomníka rezortu Milana Kyseľa s názvom Rimanec s.r.o. 4 500 eur na ošípanú.

Firma má vlastniť šesť ošípaných

Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Milan Kyseľ bol konateľom firmy do júna tohto roka, aktuálne sú jej konateľmi Matej Patrick Kyseľ a Denisa Kyseľová. V tlačovej správe na to upozorňuje strana Hlas-SD.

„Už teraz sa vyšetrovanie podvodov koronadotácií hýbe na úrovni 36 miliónov eur, čo je dvaapolkrát viac, ako doteraz najväčšia dotačná kauza v histórii Dobytkár s 10 miliónmi eur. Tá pritom mala prebiehať až osem rokov, pričom jej vyšetrovanie sa rozbehlo práve za vlády Petra Pellegriniho. Avšak to, že za vlády OĽaNO zaknihuje Slovensko aj najdrahšie svine v histórii, prekračuje aj najčernejšie očakávania,“ uviedol nezaradený poslanec NR SR a člen strany Hlas -SD Róbert Puci.

Firma má vlastniť šesť kusov ošípaných, pričom podľa zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv mala od štátu získať 27 026 eur.

Pomoc smerovaná na farmu

Podľa stanoviska rezortu pôdohospodárstva je pomoc smerovaná k malým aj stredným domácim farmárom s cieľom podporiť decentralizáciu chovu ošípaných pre snahu predísť šíreniu afrického moru ošípaných.

Z toho dôvodu bola pomoc smerovaná na farmu a nie na kusy chovaných ošípaných. Podpora tak bola podľa rezortu vypočítaná na základe vzorca tak, aby sa odbúrala možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory.

„Hlavným kritériom na výpočet výšky pomoci bolo pásmo zasiahnutia africkým morom ošípaných, v ktorom sa farma nachádza, vplyv covidu-19, počet fariem chovateľa a podiel produkcie umiestnený na slovenskom trhu. Aby sme predišli akýmkoľvek pochybnostiam, minister Samuel Vlčan dal preveriť, či podpora firme Rimanec bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok,“ uzavrel rezort pôdohospodárstva.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Milan KyseľPeter PellegriniRóbert PuciSamuel Vlčan
    Firmy a inštitúcie Hlas-SDMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti