S cenami energií i pri odstraňovaní investičného dlhu pomôže poľnohospodárom a potravinárom štát

Aula Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre počas brífingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na tému: Prioritou je potravinová bezpečnosť a sebestačnosť.
Štát pomôže poľnohospodárom a potravinárom s cenami energií i pri odstraňovaní investičného dlhu Foto: SITA/Martin Havran

Vláda je pripravená potravinárom a poľnohospodárom pomôcť pri riešení problémov súvisiacich predovšetkým so zvyšovaním cien energií. Na tlačovom brífingu po dnešnom valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre to skonštatoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Minister potvrdil, že vláda poskytne v najbližšom období potravinárom mimoriadnu pomoc v celkovej výške 8 miliónov eur. „Už dnes sa môžu zapojiť do dotazníkovej výzvy, prostredníctvom ktorej bude poskytnutá podpora na krytie nákladov zvýšených cien energií,“ uviedol Vlčan.

Doplnil ďalej, že pripravených je aj 15,7 milióna eur na rozvoj živočíšnej výroby, z toho 10 miliónov eur je určených na podporu chovu dojníc, 2,5 milióna eur na chov ošípaných a zvyšnými financiami bude podporený chov oviec a kôz.

Máme uzavretú výzvu na odstránenie veľkého investičného dlhu, ktorý je v potravinárstve, s alokáciou 170 miliónov eur. Prijali sme množstvo kvalitných projektov a žiadostí, ktoré vyhodnocujeme. Koncom júna uzavrieme tiež ďalšiu veľkú výzvu pre poľnohospodárov s alokáciou 110 miliónov eur,“ dodal Vlčan.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora