S ministrom pôdohospodárstva Mičovským sú nespokojní všetci, tvrdí Spolok farmárov Slovenska

Ján Mičovský
Minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

Spolok farmárov Slovenska (SFS) v plnej miere spochybňuje mediálne vyhlásenia ministra pôdohospodárstva SR Jána Mičovského. Podľa SFS totiž nie je pravda, že do procesov prípravy najzložitejších dokumentov zapája stavovské organizácie v rezorte a odborníkov, a že nespokojných ľudí s prácou agrorezortu je len pár, ale podľa spolku úplne všetci.

„Nie je pravda, že má podporu stavovskej obce, okrem združenia Iniciatíva poľnohospodárov všetky relevantné stavovské organizácie jasne vyjadrili nespokojnosť s vedením rezortu,“ uviedla v pondelok členka Rady Spolku farmárov Slovenska Anna Balková.

Ku kritike sa pridali ďalší

Ku kritike agrorezortu sa však v spoločnom vyhlásení pridali aj zástupca exporadcov agroministra Milan Kyseľ, spoluorganizátor štrajku farmárov Juraj Hospodár, zástupca lesníckej obce Štefan Karaščák, či zástupca združenia chovateľov ošípaných na Slovensku Julián Škerlík.

Minister Mičovský navyše podľa SFS zmeškal možnosť zmeniť korupčný systém režimu platieb a nedokázal identifikovať skutočné potreby v agropotravinárstve v pláne obnovy.

„Zároveň ním navrhnutý model stropovania priamych platieb a následnej redistribúcie malým a rodinným farmárom je bezzubý a neprinesie žiadne benefity. Prinesie len administratívnu náročnosť a náklady pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA), ktorá je po jeho personálnych zásahoch v rozklade,“ doplnila Balková.

Tieto fakty podľa SFS jasne napovedajú, že minister Mičovský nedokáže pripraviť najdôležitejší dokument, ktorým je príprava intervenčnej stratégie na roky 2021-2027, čo bude znamenať, že tento hrozný stav v rezorte bude naďalej pokračovať.

Nádej vkladajú do Matoviča

„Nádej vkladáme už len do rúk premiéra Igora Matoviča, veríme, že sa oboznámi so skutočným stavom v rezorte a razantne zasiahne,“ dodala členka Rady SFS Anna Balková.

„Počas aktu odovzdávania dekrétov pre poradcov poradného zboru nás minister Mičovský verejne požiadal, aby sme diskutovali so všetkými stavovskými organizáciami a zbierali podnety, ktoré trápia agrorezort zdola. Minister nás však iba zneužil na svoje odborné krytie, čoho dôkazom je aj jeho vyjadrenie z posledných dní, keď otvorene povedal, že niektoré názory v rezorte ho nezaujímajú, že má vlastné predstavy, čo krajina potrebuje. Bolo predložených nespočetné množstvo návrhov prostredníctvom predsedu poradného zboru pána Ondráša. Bohužiaľ bezvýsledne a mnohé rozhodnutia boli realizované v absolútnom rozpore s odbornými analýzami a návrhmi. Sme presvedčení, že pán Mičovský dodnes nevie, čo je úlohou ministra,“ povedal v pondelok zástupca exporadcov agroministra Jána Mičovského Milan Kyseľ.

Nezmeškali žiadne termíny

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) neovláda žiadna skupina ani okolo Františka Oravca, a ani okolo iného farmára.

Uviedlo v stanovisku zaslanom agentúre SITA ministerstvo s tým, že ani nezmeškalo žiadne termíny, pričom intenzívne pracuje na strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

„Pokiaľ ide o podpory na rozvoj vidieka v aktuálnom programovom období 2014 – 2020, tak Pôdohospodárska platobná agentúra aktuálne administruje výnimočnú dočasnú podporu pre spracovateľské malé a stredné podniky. Okrem toho bude vyhlásená výzva na investičné opatrenie pre prvovýrobcov zameraná na špeciálnu rastlinnú výrobu a živočíšnu výrobu, ktorá je zameraná na menšie investície. MPRV SR uskutočnilo verejnú konzultáciu k základným parametrom výzvy, počas ktorej zbieralo stanoviská a podnety od odbornej, ale aj laickej verejnosti. V rámci tejto konzultácie sme obdržali pripomienky od 26 subjektov, pričom však neprišli pripomienky od Spolku farmárov Slovenska,“ konštatovalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna BalkováJán MičovskýJulián ŠkerlíkJuraj HospodárMilan KyseľŠtefan Karaščák
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSFS Spolok farmárov Slovenska