Samicu húsky štíhlej sa podarilo odchytiť na Kuchajde, ide o prvý úspešný pokus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Húska štíhla
Húska štíhla. Foto: Getty images

Správe Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy a Ponitrie sa podarilo na bratislavskej Kuchajde odchytiť samicu húsky štíhlej. Agentúru SITA o tom informovala Jana Schvarcová zo Správy CHKO Dunajské luhy a Ponitrie. Ide tak o prvý úspešný pokus o odchyt tohto invázneho druhu husi.

Ochranári sa pokúšali o odchyt húsky štíhlej už niekoľkokrát. Až doposiaľ však boli všetky pokusy neúspešné. Húska štíhla je inváznym, nepôvodným druhom husi, ktorý môže predstavovať ohrozenie pre pôvodné druhy vodného vtáctva na Slovensku.

Skúšali sedatíva aj alkohol

Počas predošlých pokusov použili ochranári viacero metód, aby húsky štíhle odchytili. Skúšali sedatíva či podanie alkoholu. Spomalenie reflexov alkoholom však nezabralo a omámenie sedatívami prekazila pani, ktorá začala ochranárom v odchyte brániť.

Húsky štíhle sú pritom veľmi agilné a dokážu rýchlo behať a výborne lietať, čo výrazne sťažuje ich odchyt. Pri poslednom pokuse zabrala metóda podania anestetík. Ochranári použili špeciálne anestetiká, ktoré mali začať účinkovať do 15-tich minút. Samicu však napokon utlmili po dva a pol hodine.

Po úspešnom pokuse použijú rovnakú metódu aj na odchyt samca na Kuchajde a mláďat na Štrkoveckom jazere. Odchyt samca by mal prebehnúť počas najbližšieho víkendu, odchyt mláďat budúci týždeň.

„Samica, ktorej odchyt bol úspešný je dočasne umiestnená na stanici Správy CHKO Záhorie v Malackách. V prípade úspešného odchytu sem budú umiestnené aj ostatné jedince. Keď v zoo Bojnice ukončia karanténu v súvislosti s vírusom vtáčej chrípky, húsky štíhle budú nastálo premiestnené tam,“ povedala Jana Schvarcová.

Prvé chovy v Británii a Holandsku

Húska štíhla pochádza z oblasti v blízkosti Nílu a oblastí južne od Sahary. Aj preto býva často nazývaná hus egyptská. Postupne sa jej výskyt rozšíril na územie strednej a južnej Afriky, nie však mimo africký kontinent. Do Európy ju dostali v 18. a 19. storočí chovatelia, ktorí založili prvé chovy vo Veľkej Británii a Holandsku. V súčasnosti sa vo voľnej prírode Európy nachádza približne 20-tisíc jedincov.

Prvý výskyt húsky štíhlej na Slovensku zaznamenali 15.-16. mája a 3. júna 1993 na Hrušovskej zdrži pri Hamuliakove (okres Senec). V roku 1998 sa zdržiavala na Hričovskej priehrade pri Divinke (okres Žilina).

V roku 2008 ju pozorovali na Dubnickom štrkovisku. V roku 2010 videli prvé jedince na východnom Slovensku pri toku Trnávky pri Milhostove (okres Trebišov), nasledujúci rok v Národnej prírodnej rezervácii Senné rybníky (okresy Sobrance a Michalovce). Výskyt bol zaznamenaný aj na Záhorí, kde v roku 2009 zbadali štyri jedince. Najčastejšie pozorovali húsky štíhle na vodnej nádrži Sĺňava pri Piešťanoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Schvarcová