SaS si posvieti na Slovenský pozemkový fond, chce iniciovať mimoriadny poslanecký prieskum

SAS: Vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii
Zľava v popredí: Podpredseda strany Branislav Gröhling, predseda strany SaS Richard Sulík a podpredsedníčka poslaneckého klubu Anna Zemanová počas brífingu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) plánujú iniciovať mimoriadny poslanecký prieskum v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Dôvodom sú podozrenia z korupcie, na ktorých sa mala podieľať aj nová generálna riaditeľka fondu Gabriela Bartošová. Informoval o tom v pondelok hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Obvinenie a zadržanie viacerých osôb, vrátane generálnej riaditeľky SPF, vrhajú zlé svetlo na fond. Napriek zmene vládnej garnitúry, pretrváva aj naďalej podozrenie, že kšefty s pozemkami pokračovali aj naďalej. Zatknutie nominantky ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského znamená varovný prst pre súčasnú vládnu koalíciu. Padni komu padni tak musí byť zásada, od ktorej neupustíme. Aj preto považujeme za dôležité iniciovať poslanecký prieskum v SPF,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová pripomína minuloročný parlamentný výbor k výročnej správe SPF za rok 2019.

„Už vtedy sme na tlačovej besede hovorili, že je nutné, aby Najvyšší kontrolný úrad SR urýchlene konal a spravil hĺbkovú kontrolu, kde preverí činnosť SPF. Kontrola sa mala sústrediť najmä na nájmy pozemkov, zastupovania štátu pri prideľovaní poľovných revírov, na reštitúcie pozemkov, na pozemkové úpravy či na rôzne ekonomické činnosti. Zadržanie bývalých, ale aj terajších čelných predstaviteľov SPF potvrdzuje, že naše volanie po kontrole bolo opodstatnené a správne,“ doplnila Anna Zemanová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela BartošováJarmila HalgašováOndrej Šprlák
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradSaS Sloboda a SolidaritaSPF Slovenský pozemkový fond