Sčítanie kamzíkov v Tatrách prekazilo počasie, správa národného parku musí počkať do jari

kamzík
Stádo kamzíkov na rannej paši. Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták

Jesenné sčítanie kamzíkov sa nepodarilo z dôvodu výskytu hmly, ktorá sa počas tejto akcie objavila v niektorých lokalitách Tatranského národného parku (TANAP). Vo svojej tlačovej správe o tom informoval TANAP. So sčítaním tak bude musieť Správa národného parku počkať do jari, kedy sa uskutočňuje ďalšie z pravidelných sčítaní.

Ráno vyzeralo nádejne

Pôvodne sa malo jesenné sčítanie uskutočniť v októbri, no z dôvodu nepriaznivému počasiu termín odložili na november. Novembrové sčítanie však napokon prekazila hmla.

„Napriek priaznivej predpovedi skutočnosť bola iná. Hoci ráno vyzeralo nádejne, od určitej nadmorskej výšky bola viditeľnosť v niektorých lokalitách mizerná. Nakoniec sme sa dohodli, že konečné čísla nebudeme zverejňovať, pretože by boli veľmi skresľujúce,“ vysvetlil zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler.

Skontrolovali chodníky

Relevantné výsledky sčítania kamzíkov v TANAP-e tak prinesie až jarné sčítanie. „Aj napriek tomu, že nemáme presné čísla početnosti, naša prítomnosť v teréne nebola zbytočná. Už tradične sme spočítanie využili aj na zber vzoriek trusu kamzíkov či pozorovania chránených druhov živočíchov. Zároveň sme si zmapovali stav a priechodnosť turistických chodníkov, keďže len dva dni predtým sa Vysokými Tatrami prehnala menšia veterná smršť. Celkovo to teda hodnotíme pozitívne,“ dodáva zoológ.

Sčítanie kamzíkov sa vo Vysokých Tatrách uskutočňuje na pravidelnej báze dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Pri poslednom jarnom sčítaní ich napočítali ochranári v na území TANAP-u 950. Najvyšší počet zatiaľ napočítali v roku 2018, kedy sa vo Vysokých Tatrách počas jesenného sčítania vyskytovalo 1431 kamzíkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hybler
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park