Šéf agropotravinárov Macho: Dostaneme slušný objem peňazí od štátu. Podstatné bude, aby sa rozdelili efektívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emil Macho
Predseda SPPK Emil Macho. FOTO: SITA/Branislav Bibel

Rok 2020 bol pre slovenských agropotravinárov náročný. Zasiahla ich vtáčia chrípka, africký mor ošípaných, COVID-19 a už tradične nepredvídateľné zmeny počasia. Ako a či vôbec sa slovenským agropotravinárom v týchto ťažkých časoch darilo portálu NášVidiek.sk porozprával predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.

Aké boli najväčšie pozitíva v agrosektore v roku 2020?

Medzi najväčšie pozitíva zaraďujeme fakt, že domáci agropotravinársky sektor bude mať v roku 2021 slušný objem finančných prostriedkov v oblasti štátnej pomoci. Štátny rozpočet počíta na tento účel s čiastkou 83 miliónov eur. Podstatné bude, aby sa tieto peniaze rozdelili efektívne a prioritne sa podporila špeciálna rastlinná a živočíšna výroba.

Sú to oblasti, ktoré prinášajú pridanú hodnota na vidiek a stelesňujú výrobu tých potravín, plodín, ktoré sú kľúčové pre našu potravinovú sebestačnosť – ide teda najmä o podporu chovu hospodárskych zvierat a pestovanie ovocia, zeleniny, zemiakov.

Pozitívne hodnotíme aj výsledky tohtoročnej žatvy, ktorá aj napriek počasiu príjemne prekvapila. Pšenica, jačmeň, raž aj tritikale vykázali v celoslovenskom meradle nadpriemerné úrody. Rozhodujúci vplyv malo množstvo a rozloženie zrážok.

A čo negatíva?

Žiaľ, negatívne správy výrazne prevažovali nad pozitívnymi. Patrila medzi ne najmä absencia konštruktívnych rokovaní, ktoré by priniesli nielen vypočutie hlasu poľnohospodárov a potravinárov, ale aj skutočné riešenie ich problémov. Na absenciu zmysluplného dialógu sme upozorňovali počas celého roka.

Negatívne hodnotíme viaceré oblasti, ktoré mali vplyv na činnosť poľnohospodárov a potravinárov. Ide najmä o dodatky k nájomným zmluvám, ktoré posielal Slovenský pozemkový fond a na ktoré sme aj mediálne niekoľkokrát upozorňovali. Výrazné pohoršenie vyvolali plánované zmeny ministerstva pôdohospodárstva súvisiace s presunom finančných prostriedkov z 1. do 2. piliera. Po veľkom mediálnom tlaku nakoniec ministerstvo od tohto plánu upustilo.

Veľké rozčarovanie počas roka vyplývalo aj zo spôsobu prezentácie domáceho agropotravinárstva, kde sa navodzoval dojem, že veľkí poľnohospodári sú príčinou úpadku odvetvia. Toto tvrdenie SPPK dôrazne odmieta.

Ako ovplyvnila sektor pandémia?

Negatívne, najmä zvýšenými nákladmi na zabezpečenie dezinfekcie, prepadmi cien agropotravinárskych komodít a obmedzeniami kvôli zatvorenému segmentu HORECA. Dodávatelia, ktorí dodávajú svoje produkty pre gastro sektor – napríklad výrobcovia piva -, avizujú rozsiahle výpadky tržieb a žiadajú vládu o kompenzácie.

Negatívne hodnotíme aj fakt, že v pláne obnovy sa zatiaľ s podporou domáceho agropotravinárstva nepočíta. Väčšiu podporu potrebujú najmä potravinári, spracovateľský potravinársky priemysel, ktorému roky chýbajú zdroje na modernizáciu výroby.

Ktoré sektory agropotravinárstva zaznamenali v skončenom roku najvýraznejší nárast a naopak pokles produkcie?

Rok 2020 z pohľadu čísel ešte nie je uzatvorený, takže hodnotenie môžeme robiť len na základe priebežného stavu počas roka. Ako sme už spomínali, pozitívne dopadla tohtoročná žatva. Naopak, menej sa pre počasie počas jari a mrazy urodilo ovocia, približne o tretinu. Dopestovali sme cca 33 až 34-tisíc ton ovocia, hoci bežný priemer je okolo 50-tisíc ton.

V tomto roku najhoršie dopadli marhule, pretože tých sme pozbierali až o 80 % menej, o polovicu menej sa urodilo čerešní, o 40 % menej jahôd a broskýň. Najviac sa darilo jablkám, tých sme dopestovali menej len o 15 až 20 %.

Pravdepodobne nižšiu úrodu budeme mať v rámci jesenných plodín, napríklad kukurice, a to kvôli daždivému počasiu, keďže poľnohospodári dlhšiu dobu nemohli vstúpiť do polí. Zber meškal a tým sa znižovala aj kvalita dopestovanej úrody. Prepad produkcie bude určite aj v oblasti špeciálnej rastlinnej výroby. Sektor hydiny a vajíčok rovnako avizuje pokles produkcie, najmä pre enormný dovoz lacného hydinového mäsa najmä z Poľska, Ukrajiny.

Ako hodnotí SPPK ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského?

Slovenskí poľnohospodári a potravinári očakávali, že so zmenou príde nielen odhaľovanie korupcie, ale nastanú aj reálne kroky, opatrenia, ktoré budú viesť k stabilizácii agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku. Žiaľ, neštandardná komunikácia, rozdeľovanie odbornej verejnosti na dva tábory: malí = dobrí a veľkí = zlí, odchod kľúčových ľudí z najbližšieho okolia ministra len potvrdzujú, že poľnohospodári a potravinári neboli dostatočne pochopení a vypočutí.

Naše názory, aké sú hlavné problémové oblasti v agropotravinárstve, ktoré musí štát prioritne riešiť, neboli totožné s názorom vedenia ministerstva. Koncom roka sme zorganizovali poradu vedenia ministerstva s členmi Predstavenstva SPPK, ktorá dala základ pre zlepšenie komunikácie. Do konca roka sa uskutočnili niektoré rokovania na úrovni vedenia SPPK a štátnych tajomníkov. Stretnutie s ministrom aj pre jeho pozitívny test na covid bolo zrušené.

Ako vnímate časté zmeny na postoch riaditeľov v podnikoch riadených agrorezortom ako Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) a Lesy SR

Pre poľnohospodárov je kľúčovou organizáciou okrem ministerstva aj PPA. Odchod dnes už bývalého generálneho riaditeľa Tibora Guniša, ktorý bol avizovaný už počas leta, a podľa nás neštandardný nástup dočasného riaditeľa PPA, rovnako aj predĺženie termínu výberového konania na post generálneho riaditeľa PPA, len potvrdzujú, že riadenie ministerstva je neštandardné vzhľadom na stav, v akom sa odvetvie roky nachádza.

Čo hovoríte na akciu Dobytkár, ktorá odkrýva potenciálne najväčší korupčný škandál v histórii SR v agrosektore? 

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora od začiatku plne podporuje dôkladné vyšetrenie aféry Dobytkár, ktoré postupne odkrýva, kam až siahali mocné chápadlá agrárnej korupčnej chobotnice. Plne podporujeme krédo súčasnej vlády o nulovej korupcii. Sme zásadne proti rozkrádaniu verejných zdrojov aj eurofondov, ktoré majú slúžiť na podporu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva a nie na nezákonné obohacovanie sa jednotlivcov.

Po dôkladnom vyšetrení kauzy, po prijatí protikorupčných opatrení a stransparentnení systému prideľovania podpôr – napríklad zavedením objektívnych kritérií pri hodnotení žiadostí, ktoré presadzujeme už roky – volá SPPK aj vzhľadom na to, že obeťou sa stali všetci slušní poľnohospodári uchádzajúci sa o agrárne podpory.

Upozorňovali ste, že cez pracovné dni už nevozíme na Slovensko 700, ale až 823 zahraničných kamiónov potravín. Čo musí Slovensko urobiť, aby sa výrazný nárast dovozu potravín zastavil?

Slovenskí poľnohospodári a potravinári sú maximálne znepokojení vývojom zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami. Je pravda, že kým ešte v roku 2018 k nám potraviny vozilo 700 kamiónov počas každého pracovného dňa, dnes je to už viac ako 823 kamiónov plne naložených zahraničnými potravinami.

Naďalej nám rastie pasívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami. Saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami v januári až septembri 2020 bolo pasívne v objeme – 1,3 miliardy eur, v porovnaní s minulým rokom sa zvýšilo o 6 miliónov eur.

Komora, jej výrobné a spracovateľské zväzy a združenia, vyzývajú vládu SR a ministerstvo pôdohospodárstva, aby urýchlene prijali systémové opatrenia na stabilizáciu agropotravinárstva a jeho postupné zvyšovanie konkurencieschopnosti na jednotnom európskom trhu.

Na čo by sa mal rezort zamerať?

Prioritnými témami by sa mali stať systémové prerozdelenie štátnej pomoci pre poľnohospodárstvo v roku 2021, pokračovanie v projekte Zelená nafta pre špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu, Zelená nafta pre potravinárov, zmiernenie následkov pandémie COVID-19 a príprava Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2020+.

Čo si SPPK najviac želá v roku 2021 pre slovenské agropotravinárstvo?

Želám všetkým poctivým poľnohospodárom a potravinárom, aby boli v roku 2021 viac vypočutí, pochopení a rešpektovaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MachoJán Mičovský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPF Slovenský pozemkový fondSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora