Skalka pri Kremnici ponúkne lezcom unikátnu atrakciu, otvoria tam 20-metrový ľadopád

ľadopád, skalka
Na Skalke pri Kremnici pribudol 20-metrový ľadopád. Foto: www.kremnica.sk

Na Skalke pri Kremnici pribudla nová atrakcia pre odvážnych lezcov na ľade. Ako mesto Kremnica informuje na svojej webovej stránke, ľadopád dlhý takmer 20 metrov mesto pre verejnosť otvorí 25. decembra.

Mesto Kremnica na realizáciu ľadopádu použilo celkovo okolo 6 000 eur. Finančne na projekt prispeli aj OOCR Stredné Slovensko a Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Miesto bude prístupné aj širokej verejnosti

Ľadopád realizovala Horská záchranná služba (HZS) Kremnické vrchy v spolupráci s dobrovoľníkmi. Samotná ľadová stena vznikala okolo 10 dní.

„Prioritou bolo vytipovať také miesto, ktoré by bolo prístupné širokej verejnosti, nie iba lezcom,“ povedal jeden z realizátorov Pavol Klobušník z HZS. Ľadopád už na Skalke vznikol aj v roku 2019, tentokrát zmenil lokalitu a záujemcovia ho nájdu priamo pod presklenou vyhliadkou v areáli Via ferratový svet.

Projekt sa začal už v lete 2021 realizáciou drytoolových ciest (drytooling je lezecká disciplína zahŕňajúca lezenie s cepínmi a mačkami po suchej skale).

„Nasledovalo pritiahnutie vody, zakopaných bolo asi 250 metrov hadíc,“ opisuje Klobušník. Samotné zaľadnenie prebiehalo v decembri a trvalo 10 dní, pričom ľad je momentálne kompaktný. Síce sa lezením bude postupne ničiť, otepľovaním sa opäť zaľadní.

Ľadopád by mohol vydržať až do marca

Podľa Horskej záchrannej služby Skalka poskytuje pre ľadopád ideálne podmienky. Pri výške 1 200 metrov, severozápadnej expozícii a umiestnení v najchladnejšej doline na území je predpoklad, že ľadopád vydrží až do marca.

Ľadolezenie na Slovensku je možné len na pár miestach, takže atrakcia má potenciál byť unikátom v zimnom vyžití sa v prírode. Ľadopád sa nachádza niekoľko metrov od parkoviska, je prístupný širokej verejnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba