Skládkovanie bioodpadu by sa malo znížiť, ministerstvo poskytne podporu na bioplynové stanice

biologický odpad
Foto: ilustračné, Getty images

Na boj s biologicky rozložiteľným odpadom pôjde ďalších 15 miliónov eur z fondov Európskej únie. Financie sa použijú na vytvorenie nových kapacít na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu z domácností, jedální, reštaurácií či obchodov.

Výroba elektriny a tepla

Cieľom je znížiť skládkovanie bioodpadu. Podporu poskytnú napríklad na výstavbu nových bioplynových staníc, teda zariadení na zhodnocovanie odpadov, ktoré produkovaný bioplyn využívajú na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla.

Výzvu na predkladanie žiadostí o podporu v stredu zverejnilo ministerstvo životného prostredia (MŽP). „Ide o otvorenú výzvu, to znamená, že žiadosti môžu oprávnení žiadatelia z celého Slovenska predkladať ministerstvu kedykoľvek až do vyčerpania vyčlenených finančných prostriedkov,“ informoval na stránke ministerstva jeho odbor komunikácie. Bližšie informácie sú na stránke www.op-kzp.sk.

Stúpa recyklácia

Boj proti komunálnemu odpadu, vrátane biologicky rozložiteľného, patrí medzi priority ministerstva životného prostredia. Kým v roku 2015 skončili na skládkach viac ako dve tretiny komunálnych odpadov, v roku 2018 to bolo už len 55 percent.

Stúpa aj recyklácia – v roku 2017 sa podarilo recyklovať asi 29 percent komunálnych odpadov, minulý rok to bolo už 36 percent. Envirorezort už v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia podporil 272 žiadostí v oblasti odpadového hospodárstva za viac ako 158 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR