Šklíbová: Z pozemkových úprav na Slovensku vyťažia vlastníci, farmári, obce aj štát

Pozemok
Hlavným dôvodom meškania nových diaľnic a železníc nie je podľa Uhlíka zdĺhavá výstavba, ale príprava neusporiadaných pozemkov. Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenský pozemkový fond (SPF) vyzýva k diskusii o probléme rozdrobenosti pozemkov. Na túto problematiku upozorňuje fond už dlhodobo pričom zdôrazňuje, že sceľovanie pôdy musí byť prioritou, na ktorej by sa mali podieľať všetci zainteresovaní ľudia. „Uvedomujeme si, že komunikáciu tejto témy a zároveň aj hľadanie riešení komplikuje nedostatok informácií o tejto problematike. Aj z tohto dôvodu sme do svojej agendy zahrnuli aktivity na podporu vzdelávania odbornej i laickej verejnosti,“ uviedla pre agentúru SITA generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

Aktívne zapojenie všetkých inštitúcií

Jedným z nástrojov, ktorý sa pri komunikácii o sceľovaní pôdy podľa riaditeľky SPF osvedčil, sú aj odborné konferencie a pravidelné stretnutia so zástupcami jednotlivých sektorov, ktorých sa problematika dotýka.

„Sceľovanie pôdy je našou prioritou, sme totiž presvedčení, že z neho vyťažia všetci – vlastníci, užívatelia, obce, štát i samotná krajina. Pri pozemkových úpravách musíme byť aktívni všetci,“ pokračovala Šklíbová.

Podľa generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu môže problém rozdrobenosti pozemkov efektívne vyriešiť aktívne zapojenie všetkých dotknutých inštitúcií a ich vzájomná spolupráca.

Sceľovanie chcú riešiť

„To, že chceme sceľovanie pôdy aktívne riešiť deklarujeme nielen na odborných podujatiach týkajúcich sa tejto témy, ale aj návrhmi konkrétnych riešení, či krokov,“ povedala Adriana Šklíbová.

Pozitívnym krokom k riešeniu sceľovania pôdy, na ktorom sa aktívne podieľal aj fond, je podľa Šklíbovej novela zákona o pozemkových úpravách. „Zásadnou zmenou je, že vďaka novele budú môcť o pozemkové úpravy požiadať aj správcovia. Máme tak jedinečnú šancu vytvoriť podmienky na to, aby sme pripravili pre budúce generácie farmárov, mestám i obciam šancu prezieravo hospodáriť na pôde,“ vysvetlila Šklíbová.

Po novom tak bude fond ako žiadateľ financovať pozemkové úpravy a zároveň bude dohliadať na dodržanie všetkých fáz pozemkových úprav vrátane krajinotvorby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana Šklíbová
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fond