Škody na poľnohospodárskych plodinách vlani dosiahli 50 miliónov eur, zničilo ich počasie i premnožená zver

KUKURICA
Premnožená poľovná zver najviac zničila úrodu kukurice. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Škody na poľnohospodárskych plodinách v minulom roku dosiahli 50 miliónov eur. Plodiny v tejto hodnote zničilo extrémne počasie a premnožená zver. Ako informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), straty sa týkajú viac ako desatiny výmery poľnohospodárskej pôdy. „V skutočnosti však boli vlani škody na úrode ešte vyššie, keďže SPPK mapovala straty len na plodinách, ktoré pestujú jej členovia,“ dodala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Vlani poľnohospodárov takmer vo všetkých regiónoch najviac skúšalo sucho, ktoré zničilo úrodu na 104-tisíc hektároch za 22,5 milióna eur. Utrpela najmä pšenica ozimná, repka a kukurica. Mrazy zasiahli najmä ovocné sady, repku ozimnú, pšenicu ozimnú a jahody. Celková odhadovaná škoda dosiahla výšku 13 miliónov eur. Mrazy spálili úrodu na rozlohe 76,6 tisíca hektárov.

Škody hlásili takmer všetky regióny

Premnožená poľovná zver podľa SPPK poškodila 60-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy s celkovou odhadovanou škodou 9,2 milióna eur. „Tento typ škody nám nahlásili takmer všetky regióny. Najviac postihnutou plodinou bola kukurica, po nej nasleduje repka ozimná a pšenica ozimná,“ dodala Holéciová.

Hraboše poškodzovali porasty najmä na západnom Slovensku, v oblasti Turca, Liptova a na južnom Zemplíne. Najväčšie straty boli na pšenici ozimnej, po nej nasledovala repka ozimná, cukrová repa a jačmeň jarný. Postihnutých bolo 20-tisíc hektárov s celkovou odhadovanou škodou 2,7 milióna eur.

Miliónové škody sa opakujú

Ľadovec zničil najmä repku a kukuricu. Škody sú vo výške 880-tisíc eur na výmere 3 000 hektárov. „Množstvo a kvalitu úrody vlani výrazne ovplyvňovali aj intenzívne dažde. Prišli na jar, na konci leta predlžovali žatvu a na jeseň zber jesenných plodín a zakladanie novej úrody. V niektorých oblastiach takúto situáciu nezažili 20 rokov,“ doplnila Holéciová. Celková odhadovaná výška škody je 675-tisíc eur, postihnutá výmera približne 3 200 hektárov. Najviac utrpela kukurica, potom pšenica ozimná a repka ozimná.

Miliónové škody na úrode sa s pravidelnosťou opakujú už najmenej 5 rokov po sebe. V roku 2019 sa straty vyšplhali na 56 miliónov eur. Počasie či zver zničili plodiny až na 315-tisíc hektároch pôdy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora