Slováci mohli nevedome piť znečistenú vodu, SaS požaduje vyššiu kontrolu kvality

Pitna voda, pohar
Foto: ilustračné, Getty images

Občania nemajú úplné informácie o zložení vody, ktorú pijú a informácie o jej kvalite dostávajú až spätne. V tlačovej správe o tom informoval hovorca strany Sloboda a solidarita (SaS) Ondrej Šprlák. Podľa SaS tak občania môžu piť vodu, ktorá je znečistená, no pritom sa o jej znečistení nedozvedia včas.

SaS preto do Národnej rady SR (NR SR) predkladá novelu zákona o ochrane spotrebiteľa. Podľa hovorcu strany by novela mala zabezpečiť, že občania budú o kvalite vody informovaní včas.

Najznámejšími prípadmi z ostatných mesiacov bolo znečistenie podzemnej vody Žitného ostrov či výskyt nebezpečného atrazínu bol zistený aj v prípade vodovodov Holice a Blatná na Ostrove. Prítomnosť atrazínu bola nedávno zistená aj vo vrtoch v Gabčíkove. Vďaka novele zákona bude prevádzkovateľ minimálne raz ročne analyzovať vodu na zdroji úplným rozborom. Bude tak skúmať všetky parametre kvality podľa príslušnej vyhlášky o pitnej vode,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová.

Problémom je podľa strany aj to, že sa nezverejňujú rozšírené analýzy vody, a tak chýba verejná kontrola. „Nezverejňovanie týchto analýz bolo výhodné. Pokým na nich neprišli, nemuseli realizovať finančne nákladné opatrenia. Dlhodobé požívanie znečistenej vody však môže spôsobovať vážne zdravotné riziká a tomuto chceme jednoznačne zabrániť,“ dodala poslankyňa SaS a členka výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jarmila Halgašová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila HalgašováOndrej Šprlák
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita