Slováci si budú môcť čoskoro kúpiť špeciálny chlieb s vitamínom D, má podporiť imunitný systém

Chlieb
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.

Pekári združení v Slovenskom zväze pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) začali v týchto dňoch ponúkať obchodným reťazcom na Slovensku špeciálny chlieb a pečivo obohatené o vitamín D.

Tohto vitamínu majú totiž Slováci podľa prieskumov dlhodobo nedostatok, pritom je jedným z kľúčových prvkov pozitívne ovplyvňujúcich imunitný systém človeka. Informoval o tom v piatok výkonný riaditeľ SZPCC Milan Lapšanský.

„Slovenskí pekári chcú Slovákom pomôcť pri zlepšovaní imunity, keďže naša zemepisná šírka neposkytuje dostatok slnečného svitu, ktorý je hlavným zdrojom vitamínu D. Rozhodli sme sa preto pomôcť tak ako vieme a môžeme. Ponúkame slovenským spotrebiteľom pečivo so zvýšeným obsahom vitamínu D. Inšpirovali sme sa Škandináviou a Spojeným kráľovstvom, kde má takéto pečivo vynikajúce výsledky pri podpore zdravia obyvateľov,“ povedal Milan Lapšanský.

S výrobou chceli začať skôr

Pekári už 6. apríla 2020, počas druhej vlny pandémie, oslovili predsedu vlády Eduarda Hegera s ponukou na možnú spoluprácu v tejto oblasti. Ten však ich ponuku len preposlal na Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ani jeden z ministrov si však podľa pekárov čas na stretnutie k tejto téme nenašiel.

„Ministerstvo zdravotníctva túto ponuku na spoluprácu dokonca úplne odignorovalo. Veríme, že aspoň obchodné reťazce ponúknu tento druh pečiva spotrebiteľom čo najskôr a prispejú k plošnému zlepšeniu imunity Slovákov. Naši pekári sú na dodávky nových tovarov pripravení,“ dodal Milan Lapšanský.

Zväz zamestnáva tisícky Slovákov

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne.

Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Slovákov i Sloveniek a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerMilan Lapšanský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov