Slováci si čoraz častejšie kupujú mliečne výrobky, stále je však spotreba hlboko za odporúčanou hodnotou

mlieko
Na Slovensku je priemerná ročná spotreba len na úrovni 173,6 kilogramu. Foto: ilustračné, Getty images

Ročná spotreba mliečnych výrobkov na Slovensku stúpa, stále je však hlboko za odporúčanou hodnotou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by každý človek mal ročne skonzumovať 220 kilogramov mliečnych výrobkov.

Na Slovensku je priemerná ročná spotreba len na úrovni 173,6 kilogramu. Je to málo, avšak pozitívom podľa mliekarov je, že toto číslo rokmi narastá.

Stúpla spotreba pri syroch a tvarohu

Pred desiatimi rokmi bola totiž ročná spotreba mlieka a výrobkov z neho o dvadsať kilogramov na osobu nižšia. Informovala o tom v utorok, pri príležitosti Medzinárodného dňa mlieka, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefánikova.

V uplynulých rokoch podľa mliekarov výrazne stúpla spotreba pri syroch a tvarohu, a to o štyri kilogramy na rok na obyvateľa od roku 2009. Zvýšenú obľubu zaznamenávajú aj kyslomliečne produkty, pri ktorých spotreba stúpla asi o päť kilogramov na osobu ročne. Spotrebitelia tiež častejšie siahajú napríklad po masle.

Sebestačnosť sa znižuje

Kým záujem o spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku pomaly rastie, sebestačnosť v produkcii najmä surového kravského mlieka sa v krajine znižuje. Príčinou je podľa mliekarov úbytok dojníc aj celých chovov, ktoré už nedokázali ďalej fungovať v pomerne zložitom konkurenčnom boji so zahraničnými producentmi.

Tí sú z dôvodu vyšších národných podpôr často zvýhodnení. Aj preto chovatelia dojníc, rovnako ako mliekarenské spracovateľské podniky, apelujú na štát, aby sa pri príprave budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ zameral aj na podporu živočíšnej výroby, mliečnych fariem a investície do spracovateľských prevádzok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Margita Štefániková
Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)SZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka