Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahody, zber jahôd
Plody jahody obyčajnej (lat. Fragaria vesca) Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
8. 07. 2019 13:57 PotravinárstvoSlovensko od NasVidiek.skSITA

Slováci vybrali najobľúbenejšie ovocie a zeleninu, do Top 5 sa dostali jahody aj mrkva

Aspoň raz do týždňa si ovocie alebo zeleninu kúpi deväť z desiatich Slovákov, pričom ten desiaty aspoň raz za dva týždne. Denne alebo takmer každý deň konzumujú ovocie alebo zeleninu dve tretiny žien a viac ako polovica mužov.

Najobľúbenejším ovocím Slovákov sú jahody a banány, zo zeleniny jednoznačne paradajky. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre spoločnosť BILLA na vzorke 508 respondentov realizovala agentúra 2muse v máji 2019.

Starajú sa o svoje zdravie

Jahody ako najobľúbenejšie ovocie preferuje až 69 % Slovákov. Na druhom mieste sa umiestnili banány so 62 %, nasledujú jablká s 58 % a hrozno s 56 %. Top päťku uzatvárajú čučoriedky. K obľúbenosti na úrovni zhruba 50 % sa tesne priblížili ešte čerešne, mandarínky a hrušky.

„Jahody patria medzi najobľúbenejšie ovocie, je však možné, že prvú priečku im zabezpečila aj ich sezóna, ktorá prebiehala práve počas dopytovania,“ uviedol Michal Vyšinský z prieskumnej agentúry 2muse. Ako dodal, exotickejšie ovocie je o niečo menej obľúbené ako tradičné slovenské.

„Výsledky naznačujú, že ženy sa o svoje zdravie starajú trochu viac. Preferujú jahody a čučoriedky, ktoré patria medzi najlepšie ovocie. Muži sa orientujú skôr na kyslejšie chute, z citrusov vyhrávajú mandarínky, pomaranče a citróny. Ak odhliadneme od aktuálnej sezóny jahôd, tak najpopulárnejší je banán. Pri ňom si však treba dávať pozor, pretože priemerný banán obsahuje 23-28 gramov sacharidov a má vyššiu glykemickú nálož, takže sa z neho uvoľní do krvi väčšie množstvo cukru. Takže ovocie určite áno, ale niektoré s mierou,“ povedal odborník na výživu Boris Bajer.

Paradajky „kraľujú“ zelenine

Slováci v prieskume spoločnosti BILLA určili aj rebríček najobľúbenejšej zeleniny. V ňom „kraľujú“ jednoznačne paradajky so 79 %, preferuje ich dokonca až 85 % žien. Spoločnú druhú priečku obsadili zemiaky a mrkva so 68 %.

Kúpite si raz do týždňa ovocie alebo zeleninu?

Nasledujú uhorky, ktoré si vybrali medzi najobľúbenejšie takmer dve tretiny opýtaných a prvú päťku uzatvára paprika. Medzi obľúbenú zeleninu patria aj cibuľa, reďkovka, karfiol, šalát, kaleráb, kapusta a brokolica. „Aj pri zelenine platí, že ju viac obľubujú ženy, teda s výnimkou zemiakov a kapusty, ktoré o trochu viac preferujú muži,“ dodal Vyšinský.

„Zaujímavé je, že sa na prvých troch miestach opäť nachádza zelenina, ktorá patrí medzi tie s najvyšším obsahom sacharidov – rajčiny, zemiaky a mrkva. Netreba však panikáriť, skôr sa sústrediť na vyváženosť v strave,“ dodal Boris Bajer.

Chýbajú šparľa aj červená repa

Zároveň upozornil, že medzi najpopulárnejšie potraviny sa nedostala brokolica, cuketa, zeler, či baklažán, ktoré patria medzi zeleninu s nízkym glykemickým indexom a určite by prispeli k vyváženejšej strave. Rovnako mu medzi najobľúbenejšou zeleninou chýbajú červená repa či špargľa.

Spoločnosť BILLA, s.r.o., ktorá je súčasťou REWE International AG, pôsobí na Slovensku od roku 1993. Je lídrom v segmente supermarketov. V súčasnosti ich prevádzkuje 150 a zamestnáva viac ako 4 500 pracovníkov. V supermarketoch BILLA ponúka široký sortiment značiek, vrátane vlastných aj diskontných.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X