Slováci vybrali najobľúbenejšie ovocie a zeleninu, do Top 5 sa dostali jahody aj mrkva

Jahody, zber jahôd
Plody jahody obyčajnej (lat. Fragaria vesca) Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Aspoň raz do týždňa si ovocie alebo zeleninu kúpi deväť z desiatich Slovákov, pričom ten desiaty aspoň raz za dva týždne. Denne alebo takmer každý deň konzumujú ovocie alebo zeleninu dve tretiny žien a viac ako polovica mužov.

Najobľúbenejším ovocím Slovákov sú jahody a banány, zo zeleniny jednoznačne paradajky. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre spoločnosť BILLA na vzorke 508 respondentov realizovala agentúra 2muse v máji 2019.

Starajú sa o svoje zdravie

Jahody ako najobľúbenejšie ovocie preferuje až 69 % Slovákov. Na druhom mieste sa umiestnili banány so 62 %, nasledujú jablká s 58 % a hrozno s 56 %. Top päťku uzatvárajú čučoriedky. K obľúbenosti na úrovni zhruba 50 % sa tesne priblížili ešte čerešne, mandarínky a hrušky.

„Jahody patria medzi najobľúbenejšie ovocie, je však možné, že prvú priečku im zabezpečila aj ich sezóna, ktorá prebiehala práve počas dopytovania,“ uviedol Michal Vyšinský z prieskumnej agentúry 2muse. Ako dodal, exotickejšie ovocie je o niečo menej obľúbené ako tradičné slovenské.

„Výsledky naznačujú, že ženy sa o svoje zdravie starajú trochu viac. Preferujú jahody a čučoriedky, ktoré patria medzi najlepšie ovocie. Muži sa orientujú skôr na kyslejšie chute, z citrusov vyhrávajú mandarínky, pomaranče a citróny. Ak odhliadneme od aktuálnej sezóny jahôd, tak najpopulárnejší je banán. Pri ňom si však treba dávať pozor, pretože priemerný banán obsahuje 23-28 gramov sacharidov a má vyššiu glykemickú nálož, takže sa z neho uvoľní do krvi väčšie množstvo cukru. Takže ovocie určite áno, ale niektoré s mierou,“ povedal odborník na výživu Boris Bajer.

Paradajky „kraľujú“ zelenine

Slováci v prieskume spoločnosti BILLA určili aj rebríček najobľúbenejšej zeleniny. V ňom „kraľujú“ jednoznačne paradajky so 79 %, preferuje ich dokonca až 85 % žien. Spoločnú druhú priečku obsadili zemiaky a mrkva so 68 %.

Kúpite si raz do týždňa ovocie alebo zeleninu?

Nasledujú uhorky, ktoré si vybrali medzi najobľúbenejšie takmer dve tretiny opýtaných a prvú päťku uzatvára paprika. Medzi obľúbenú zeleninu patria aj cibuľa, reďkovka, karfiol, šalát, kaleráb, kapusta a brokolica. „Aj pri zelenine platí, že ju viac obľubujú ženy, teda s výnimkou zemiakov a kapusty, ktoré o trochu viac preferujú muži,“ dodal Vyšinský.

„Zaujímavé je, že sa na prvých troch miestach opäť nachádza zelenina, ktorá patrí medzi tie s najvyšším obsahom sacharidov – rajčiny, zemiaky a mrkva. Netreba však panikáriť, skôr sa sústrediť na vyváženosť v strave,“ dodal Boris Bajer.

Chýbajú šparľa aj červená repa

Zároveň upozornil, že medzi najpopulárnejšie potraviny sa nedostala brokolica, cuketa, zeler, či baklažán, ktoré patria medzi zeleninu s nízkym glykemickým indexom a určite by prispeli k vyváženejšej strave. Rovnako mu medzi najobľúbenejšou zeleninou chýbajú červená repa či špargľa.

Spoločnosť BILLA, s.r.o., ktorá je súčasťou REWE International AG, pôsobí na Slovensku od roku 1993. Je lídrom v segmente supermarketov. V súčasnosti ich prevádzkuje 150 a zamestnáva viac ako 4 500 pracovníkov. V supermarketoch BILLA ponúka široký sortiment značiek, vrátane vlastných aj diskontných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris BajerMichal Vyšinský