Slovákom záleží na životných podmienkach sliepok, stúpa predaj vajec z podstielkového chovu

Vajcia, potraviny
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Slováci dbajú pri kúpe vajíčok hlavne na čerstvosť, kvalitu a krajinu pôvodu. Následne prihliadajú na cenu a podmienky chovu nosníc. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý robila pre spoločnosť Billa v prvej polovici tohto roka.

Kvalitné vajíčka

Až 81 % Slovákov pritom tvrdí, že im záleží na podmienkach chovu sliepok, ktorých vajíčka neskôr v supermarketoch nakupujú. Toto tvrdenie potvrdzuje aj rastúci predaj vajec z podstielkového a voľného chovu.

„V posledných rokoch pociťujeme nárast záujmu zákazníkov o vajcia pochádzajúce z lepších životných podmienok nosníc. Okrem toho, že im záleží na podmienkach života, vnímajú tieto vajcia ako kvalitnejšie,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že až tri pätiny ľudí zvykne nakupovať vajíčka v supermarketoch, 15 % ich nakupuje v menších lokálnych potravinách a 12 % ma prístup k domácim vajíčkam od známych. Vajcia sa v jedálničku Slovákov objavujú pomerne často.

Uprednostňujú slovenskú produkciu

Viac ako tretina ľudí konzumuje vajíčka aspoň každý druhý deň a takmer polovica ich zaraďuje do stravy raz až dvakrát týždenne. Až šesť z desiatich ľudí uprednostňuje pri kúpe vajcia slovenského pôvodu.

„Vajcia patria skutočne medzi zdravé potraviny, ak sú konzumované v rozumnom množstve, napríklad adekvátnom ku športovej aktivite. Jedno vajce obsahuje priemerne 6 až 8 gramov bielkovín a obdobné množstvo tuku, pričom takmer žiadne sacharidy,“ uviedol výživový poradca Boris Bajer.

Spotrebiteľ sa môže dozvedieť o podmienkach chovu nosníc a pôvode vajec z pečiatky na obale, ale aj na škrupine každého vajíčka. Prvé číslo označuje spôsob chovu (0 – ekologická poľnohospodárska výroba, 1 – chov vo voľnom výbehu, 2 – chov na podstielke, 3 – chov v klietkach). Nasleduje kód krajiny, v prípade Slovenskej republiky je to SK.

Voľný výbeh a ekologické krmivo

Posledná informácia zobrazená na obale je identifikačné číslo prevádzky. Klietkový chov sa vyznačuje obmedzeným priestorom ohraničeným klietkou. V podstielkovom chove sa životný priestor sliepok zdvojnásobí, podstielka je tvorená slamou a mreže klietok sú odstránené.

Podmienky vo voľnom chove, sú pre nosnice najideálnejšie. Tie majú väčší priestor a možnosť voľného výbehu. Chov v ekologickom hospodárstve sa vyznačuje voľným výbehom a navyše ekologickým krmivom.

Spoločnosť Billa, s.r.o., ktorá je súčasťou REWE International AG, pôsobí na Slovensku od roku 1993. V súčasnosti prevádzkuje 153 supermarketov a zamestnáva viac ako 4 500 pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris BajerKvetoslava Kirchnerová
Firmy a inštitúcie BILLA