Slovákov pobúrilo video s poľovníkom. Seno prilákalo jelenčeky, jedného zastrelil

Sni mka obrazovky 2019 01 14 o 17.37.32.png

„Toto je starostlivosť o zver, o ktorej tak radi rozprávajú poľovníci?“ pýta sa na Facebooku stránka Čergov miznúca divočina. Video v príspevku pobúrilo slovenskú verejnosť. Na videu je vidieť poľovníka, ako strieľa na kŕmiace sa jelenčatá tak, akoby to bol tovar v supermarkete, ktorý si stačí odstreliť a odniesť. Reagovala aj Slovenská poľovnícka komora, ktorá správanie poľovníka označila za nemorálne.

„Seno pohodené na lúke prilákalo 5 jelenčiat. Do hory sa však vrátili už len štyri. O piate sa „postarali“ poľovníci. Jedno z jelenčat doplatilo na svoju neskúsenosť životom. Prišlo poľovnícke auto, jelenčatá odbehli pár desiatok metrov od sena a pozorovali auto. Strelec vystúpil (loviť priamo z auta je zakázané), oprel pušku o kapotu auta a vystrelil.

Jelenčatá nechápavo stáli ďalej, iba jedno – zasiahnuté kúsok pobehlo a potom sa zrútilo do snehu. Na toto už jelenčatá reagovali útekom. Jelenčatá je možné strieľať do 15.januára, podobne, ako vlka,“ uvádza stránka na sociálnej sieti.

Pobúrilo Slovákov

Video vyvolalo naozaj búrlivé reakcie. Je pod ním cez 800 komentárov a za necelé tri dni ho zdieľalo viac ako 1900 ľudí. V pondelok (14. januára) večer malo video viac ako 168-tisíc videní.

Po tejto smršti zareagovala aj Slovenská poľovnícka komora. Počínanie poľovníka označila za nemorálne a uvádza tiež, že mohlo dôjsť k porušeniu zákona.

„Máme podozrenie že poľovník nepostupoval v súlade s platnou legislatívou a určite konal v rozpore s etickým kódexom a morálkou,“ uvádzajú poľovníci v stanovisku pre verejnosť a médiá.

Zver sa totiž nesmie strieľať pri prikrmovacích zariadeniach. V tomto prípade však šlo o voľne pohodené seno na lúke, nie krmelec. Seno tam podľa poľovníkov nahádzal niekto, kto chcel prikŕmiť zver počas zimy, no spravil to úplne nevhodne.

„Takto voľne vyložené seno je nežiaducim spôsobom prikrmovania voľne žijúcej zveri. Každopádne daný poľovník porušil všetky morálne a etické princípy, ktoré mu boli vštepované na skúškach z poľovníctva, ktorej príprava trvá na Slovensku najmenej 15 mesiacov. Poľovník nerešpektoval prioritný Svätohubertovský princíp a zabudol na to, že má zver chrániť, starať sa o ňu a až v poslednom rade loviť, podľa zákonom predpísaných možností a etických zásad,“ konštatujú poľovníci.

Či šlo o trestný čin alebo nie, rozhodne príslušný orgán činný v trestnom konaní.

Ospravedlnenie

Komora tiež upozornila na to, že ide o zlyhanie jednotlivca a žiadala administrátorov stránky Čergov miznúca divočina o ospravedlnenie. Príspevok totiž nepriamo naznačoval, že sa takto môžu správať všetci poľovníci.

Administrátori stránky neskôr doplnili, že nechcú hádzať poľovníkov do jedného vreca a že príspevkom nechceli ukazovať prstom na správanie všetkých poľovníkov.

„Video má poukazovať na to, že medzi polovníkmi sa vyskytujú jednotlivci, ktorí nedodržiavajú etické a morálne pravidlá lovu, ktoré sa učili pri skladaní polovníckej skúšky. Mojim cieľom nebolo zneváženie poctivých poľovníkov a poľovníctva, ale upriamenie pozornosti na spoločenské problémy a porušovania zákonov , morálky a etiky. Tým poctivým ktorých sa dotklo moje všeobecné vyjadrenie sa ospravedlňujem,“ uviedol administrátor stránky Čergov miznúca divočina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom