Slovenské lesy nie sú podľa šéfa lesníckeho centra drancované, kalamity sú často zamieňané za holoruby

VYSOKÉ TATRY: Lesy napadnuté lykožrútom
Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Slovenské lesy sú obhospodarované plánovite a odborne, v žiadnom prípade nie sú drancované. Konštatoval to vo štvrtok generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra (NLC) Peter Balogh.

Dlhodobým problémom SR je však podľa Balogha vysoký podiel kalamít, ktoré sú mylne prezentované ako holoruby. Tie sú však na Slovensku vo svojej podstate zakázané.

Výmera je nad štyridsať percent

„Treba zdôrazniť, že spracovanie spadnutého dreva po kalamite vyplýva zo zákona o lesoch, rovnako ako následné zalesnenie, v rámci ktorého sa za posledný rok vysadilo na Slovensku približne 35 miliónov sadeníc,” povedal Balogh.

Podľa riaditeľa NLC je dlhodobo známe, že výmera lesa na Slovensku rastie a dnes predstavuje 41,3 %.

Potvrdzujú to údaje z najnovšej zelenej správy, ktorú zostavuje NLC, na základe najmodernejších vedeckých metód.

„Na Slovensku vo všeobecnosti viac dreva prirastie ako sa vyťaží. Podiel ročnej ťažby pod 80 % prírastku je výsledok porovnateľný s takými lesnícky vyspelými krajinami ako sú Nemecko a Švajčiarsko a dokonca lepší než v Českej republike alebo v Rakúsku. Práca lesníkov v štátnom podniku je vysoko špecializovaná a profesionálna,“ zdôraznil generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR, š. p., Tibor Kőszeghy.

K plánom sa vyjadrujú aj mimovládky

Lesy na Slovensku sú dlhodobo obhospodarované podľa plánov starostlivosti o les, ku ktorým sa vyjadrujú aj orgány štátnej ochrany prírody, ako aj mimovládne organizácie.

„Lesy spravujeme v zmysle platnej legislatívy a na základe certifikačnej schémy FSC, ktorá zabezpečuje starostlivosť o lesy trvalo udržateľným spôsobom. Taktiež by som chcel zdôrazniť, že náš podnik využíva moderné technológie ako pri obnovnej, výchovnej, tak aj plánovacej činnosti podniku,“ doplnil predseda Únie diecéznych lesov na Slovensku a riaditeľ cirkevných lesov PRO POPULO Poprad s.r.o., Jozef Jendruch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef JendruchPeter BaloghTibor Köszeghy
Firmy a inštitúcie Lesy SRNLC Národné lesnícke centrumÚnia diecéznych lesov