Slovenské osobnosti žiadajú vládu o riešenie klimakrízy. Ľudí vyzývajú k podpisu petície

Zem
Foto: dailygratitudeblog.blogspot.com/

Na Slovensku vznikla kampaň Klíma ťa potrebuje, ktorej cieľom je zastaviť klimatickú krízu. Zakladateľkou iniciatívy, do ktorej sa zapojili osobnosti z rôznych oblastí spoločenského života, je Natália Pažická. Vo videu zverejnenom na stránke kampane vedci, aktivisti, moderátori, herci či hudobníci, upozorňujú aj na dopady klimatickej zmeny.

Klimatológ Jozef Pecho objasnil, že od roku 1881 sa priemerná ročná teplota na Slovensku zvýšila o takmer dva stupne Celzia. „Klimatickú krízu ešte stále veľa ľudí vníma ako niečo, čo sa ich netýka. No nie je to tak. Už teraz zásadne ovplyvňuje naše životy,“ povedal vo videu moderátor Viktor Vincze.

Herečka Táňa Pauhofová vyhlásila, že ľudstvo čelí najväčšej hrozbe v histórii. „Nehovoríme o vzdialenej budúcnosti. Hovoríme o tom, čoho ja a moja generácia budem svedkom. Nehovoriac o generácii našich detí,“ uviedla herečka Kristína Tormová.

Moderátor a greenfluencer Michal Sabo sa vyjadril, že politici nerobia pre klímu nič. „Preto to berieme do vlastných rúk,“ dodal.

Petícia s požiadavkami pre parlament

Na webstránke www.klimatapotrebuje.sk spustili petíciu, v ktorej adresujú tri základné požiadavky Národnej rade SR.

Žiadajú ju, aby „vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schvaľovanie legislatívy, štátnych politík a štátnych projektov cieľu dosiahnuť klimatickú neutralitu v roku 2040″.

Ďalej, aby „zaviazala vládu SR, aby do konca roku 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenskej republiky do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva“ a tiež zaviazala vládu, „aby podporila sprísnenie klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia“.

Politické rozhodnutia sú kľúčové

Signatári petície upozorňujú, že Slovensko má v súčasnosti vypracovanú Nízkouhlíkovú stratégiu rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, ktorá však nie je dostatočná.

Podľa nich je potrebné, aby vláda predostrela konkrétne opatrenia, vďaka ktorým bude možné dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Pomôcť môžu aj miliardy eur, ktoré krajina získala od Európskej únie.

Piliere systémovej zmeny

Uvádzajú tiež, že dôležitou súčasťou na dosiahnutie cieľa je systémová zmena, ktorá však nie je namierená proti demokracii a slobode. Práve naopak.

Prvým pilierom zmeny sú „jasné kroky štátu na úrovni legislatívy, štátnych projektov aj investícií, ktoré budú zohľadňovať potrebu zastavenia klimatickej zmeny“. Zásadné je obmedziť uhlíkové emisie zmenami v energetike, hospodárstve, poľnohospodárstve či doprave, uvádza iniciatíva. Do druhého piliera spadá zmena nastavenia spoločnosti a prístupu ľudí k zdrojom planéty.

Za kampaňou nestojí žiadna politická strana. Signatármi petíciu sú Natália Pažická, Michal Sabo, Marta Fandlová, Zuzana Dutková, Jakub Filo, Jakub Hrbáň.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub FiloJakub HrbáňJozef PechoKristína TormováMarta FandlováMichal KubovčíkMichal SaboTáňa PauhofováViktor VinczeZuzana DutkováZuzana Šebová
Firmy a inštitúcie Európska úniaNárodná rada SR