Slovenské pivovary sa zmietajú v neistote. Prepúšťajú zatiaľ opatrne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pivo, čapovanie, ilustračná snímka
S prepúšťaním zamestnancov sú pivári i napriek požiadavkám ich zahraničných matiek opatrní. Foto: ilustračné, Pixabay.com/Amiera06

Katastrofálna situácia v gastronómii spôsobená zatvorenými hotelmi a reštauráciami sa už začína odrážať aj v dodávateľskom reťazci. Aktuálne na značnú dávku neistoty poukazujú veľkí výrobcovia piva.

I keď avizujú výpadky v tržbách, k racionalizačným opatreniam v oblasti zamestnanosti sa stavajú zatiaľ rezervovane. S prepúšťaním zamestnancov sú pivári i napriek požiadavkám ich zahraničných matiek opatrní.

„Globálna reorganizácia oznámená minulý rok v októbri sa Slovenska výrazne nedotkla,“ potvrdil pre portál NášVidiek.sk generálny riaditeľ Heineken Slovensko René Kruijt. Holandský pivovarnícky koncern vtedy ohlásil celosvetovo 10-percentnú redukciu pracovných miest, teda zhruba 8 000 ľudí.

Organizačné zmeny

Holanďania vlastniaci u nás hurbanovský pivovar pristúpili pre pandémiu k organizačným zmenám. Zredukovali aj pracovné pozície.

„Dotklo sa to len malého počtu zamestnancov. Momentálne neplánujeme pristúpiť k žiadnym ďalším zmenám a vyrábame v štandardnom režime,“ vysvetlil Kruijt. Nekonkretizoval, o koľko im počet zamestnancov medziročne poklesol.

Na neisté podmienky a zdecimovaný trh upozorňuje aj Šarišský pivovar. Ani on sa nevyhol núteným úsporám. Optimalizoval a presúval nevyčerpané marketingové náklady.

„Neustále vyhodnocujeme dopady súčasnej situácie na naše rozhodnutia a prepúšťaniu sa snažíme vyhnúť,“ povedal podpredseda predstavenstva spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko Martin Grygařík.

Aktuálne v Pivovare Šariš pracuje viac ako 300 ľudí najmä z regiónu, z čoho zhruba polovicu tvoria pracovníci vo výrobe.

Výroba bez obmedzení

Oba naše najväčšie pivovary sa snažia udržať najmä výrobu. Uisťujú, že produkciu zlatého moku majú pod kontrolou. Kvôli kríze v gastro sektore prešli k stáčaniu pív takmer výlučne do fliaš a plechoviek.

Fungovanie svojich výrobných liniek neobmedzili. „Momentálne výroba v Pivovare Šariš spĺňa tie najvyššie hygienické štandardy a naďalej funguje plynule,“ povedal Grygařík.

Maloobchod sa v súčasnosti stal pre pivárov kľúčovým odbytovým kanálom. Čapovanému pivu predpovedajú neistú budúcnosť. „Rokmi poctivo budovaná pivná kultúra sa zo strát spôsobených krízou bude zviechať ešte dlho,“ prognózuje Grygařík.

Vplyv na pestovateľov

Bývalý minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan hovorí, že pivári svojimi úsporami reagujú na súčasný znížený dopyt. Dodáva, že znížené náklady im vytvárajú aj predpoklad pre nové investície v prípade oživenia trhu.

Riziko vidí Chovan aj vo vzťahu k pestovateľom. „Celosvetový pokles výroby piva sa skôr či neskôr prejaví aj cenovým tlakom a odbytovou krízou v sladovníckom priemysle,“ skonštatoval pre portál NášVidiek.sk.

Odraziť by sa to mohlo v rokovaniach medzi poľnohospodárskymi podnikmi a spracovateľmi. Exminister varuje, že prípadné zníženie osevných plôch sladovníckeho jačmeňa by negatívne vplývalo aj na pestrosť pestovateľských plánov domácich poľnohospodárov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin GrygaříkRené KruijtVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie Heineken SlovenskoPlzeňský Prazdroj SlovenskoŠarišský pivovar