Slovenské poľnohospodárstvo vlani so ziskom, ale nedostatočným na ďalší rozvoj, tvrdí SPPK

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda SPPK Emil Macho Foto: SITA/Martin Havran

Poľnohospodárstvo na Slovensku podľa predbežných údajov dosiahlo za rok 2017 kladný hospodársky výsledok. Zisk pred zdanením bol vo výške 60,2 milióna eur.

Hoci minuloročné štatistiky z tzv. Zelenej správy zverejnenej Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR hovoria o zisku agrárneho odvetvia na Slovensku vo výške 60,2 mil. eur pred zdanením, slovenskí poľnohospodári svoju situáciu podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v skutočnosti nevidia až tak pozitívne. Na vlaňajší zisk sa totiž pozerajú v rámci porovnania s okolitými krajinami, kde výrazne zaostávajú. Informovala o tom SPPK v stanovisku k výsledkom slovenského poľnohospodárstva za minulý rok na svojej webovej stránke.

Poľnohospodárstvo na Slovensku podľa predbežných údajov dosiahlo za rok 2017 kladný hospodársky výsledok. Zisk pred zdanením bol vo výške 60,2 milióna eur. V porovnaní s rokom 2016 sa jeho úroveň zvýšila o 23,6 %. „Ak porovnáme hospodársky výsledok len susednej Českej republiky, tak je 13-násobne vyšší, ako slovenský. V roku 2017 dosiahli českí poľnohospodári zisk na úrovni 828,8 mil. eur, kým slovenskí farmári zaznamenali už spomínaných 60,2 mil. eur. V roku 2014 bol rozdiel v zisku oboch krajín ešte väčší a v roku 2013 boli slovenskí poľnohospodári dokonca v strate,“ ozrejmila SPPK.

Slabé možnosti

Hospodársky výsledok, ktorý vlani dosiahli slovenskí poľnohospodári, im na jednej strane podľa SPPK umožňuje prežiť, no na strane druhej poskytuje len slabé možnosti na ďalší rozvoj ich podnikov, na ich stabilizáciu na európskom trhu, a na tak nutné následné investovanie do budov, pôdy alebo zvierat.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora oceňuje všetky kroky vedúce k posilneniu konkurencieschopnosti slovenského poľnohospodárstva. Sme pripravení naďalej rokovať a konštruktívnym dialógom presviedčať odborníkov a aj politikov o potrebe navýšenia zdrojov do odvetvia. Finančné prostriedky potrebujeme na prácu, na vyšší podiel slovenských potravín v obchodoch a na lepší život na vidieku. Prioritou je dosiahnuť v budúcoročnom štátnom rozpočte 70 miliónov eur na štátnu pomoc pre celé agropotravinárske odvetvie,“ dodala SPPK.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať