Slovenské pralesy sa rozšíria, vybrané lokality budú spadať do najvyššieho stupňa ochrany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prales
Na územiach spadajúcich pod Pralesy Slovenska s rozlohou vyše 6 462 hektárov bude platiť piaty stupeň ochrany, vyhlásenie má pomôcť aj ochrane hlucháňa hôrneho. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 3. novembra, 14:43

Celkovo 76 prírodných rezervácií bude vyhlásených za Pralesy Slovenska. Na stredajšom rokovaní o tom na návrh Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) rozhodla vláda.

Cieľom tohto kroku je ochrana doteraz nedostatočne chránených pralesov a prírodných lesov Slovenska. Všetky lokality zaradené do Pralesov Slovenska budú po novom v najprísnejšom, piatom stupni ochrany.

Vyhlásenie chráneného územia Pralesy Slovenska je výsledkom 11-ročného úsilia odborníkov a ochranárov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa Budaja ochranári a aktivisti mapovali desiatky území, na ktorých sa zachovali pôvodné karpatské pralesy, teda lesné ekosystémy bez akýchkoľvek zásahov človeka.

Perlový náhrdelník Slovenska

„Vyhlásenie navrhovaných prírodných rezervácií bude významným krokom pre plnenie programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky týkajúcej sa povinnej certifikácie Forest Stewardship Council, takzvanej FCS v štátnych lesoch, kde vyhlásenie aspoň piatich percent spravovaných lesov za bezzásahové územie je jedným z kritérií pre získanie takéhoto certifikátu konkrétnym subjektom,“ vysvetlilo MŽP SR v dôvodovej správe.

„Pralesy Slovenska netvorí jedna zcelená oblasť ale desiatky malých rezervácií, ktoré budú tvoriť taký perlový náhrdelník Slovenska. Kto chce zažiť, ako vyzeral pôvodný les na Slovensku, nájde to práve v tejto rezervácii,“ doplnil Budaj.

Tisícročné stromy

Podľa šéfa envirorezortu sú niektoré z území zaradených do Pralesov Slovenska v ťažko dostupnom teréne. Zároveň v celej novovyhlásenej sústave chýba návštevný poriadok. Budaj preto avizuje, že na chránených územiach bude potrebné návštevný poriadok stanoviť. Pralesy Slovenska považuje minister za ďalšiu časť „rodinného striebra“ krajiny, ktorú by Slovensko malo prezentovať doma aj v zahraničí.

Pralesy Slovenska sú totiž jedinečnými územiami s prírodou, ktorá nebola vystavená žiadnym alebo iba minimálnym ľudským zásahom, čím je Slovensko výnimočné oproti mnohým iným krajinám Európy. V pralesoch sa vyskytujú stromy, ktoré majú často 300, 400 či 500 rokov, niektoré z nich majú dokonca viac ako tisíc rokov.

Vybraných 76 lokalít má spolu výmeru vyše 6 462 hektárov. Pozemky navrhovaných prírodných rezervácií sú vo vlastníctve štátu s výnimkou približne dvoch hektárov, ktoré sa nachádzajú v správe štátneho podniku Lesy SR.

Lepšia ochrana hlucháňa hôrneho

Vyhlásenie navrhovaných prírodných rezervácií má prispieť aj k zlepšeniu ochrany biotopov hlucháňa hôrneho, za ktorého nedostatočnú ochranu čelí Slovensko žalobe na Európskom súdnom dvore zo strany Európskej komisie. Biotopy hlucháňa tvoria 33 percent celkovej výmery navrhovaných prírodných rezervácií.

Drvivá väčšina rezervácií (69) sa nachádza v okresoch severného a stredného Slovenska. Ďalších päť rezervácií leží na území východného a dve rezervácie na území západného Slovenska. Nariadenie vlády o vyhlásení rezervácií za Pralesy Slovenska nadobudne účinnosť 1. decembra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie Lesy SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRVláda SR