Slovenské včelárstvo sa vracia na vrchol z roku 1989, pokrok sťažuje nejednotnosť včelárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vcely, med, ul
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenské včelárstvo dosiahlo vrchol v roku 1989. Registrovaných bolo vtedy vyše 40-tisíc včelárov, ktorí sa starali takmer o 480-tisíc včelstiev. Po Nežnej revolúcii sa však situácia zmenila a včelárov začalo ubúdať. V posledných rokoch nastáva na Slovensku zlepšenie a momentálne je počet včelárov najvyšší za posledných takmer 20 rokov. Sme pritom jednou z mála krajín EÚ, kde ich počet narastá.

Stavy chovateľov sa zredukovali na polovicu

Aktuálne máme v SR registrovaných viac ako 19 150 včelárov s viac ako 305 000 včelstvami. Informoval o tom Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

V roku 2006 sme mali už len 217 438 včelstiev. Ide teda o približne polovičný pokles stavov chovateľov včiel oproti roku 1989. Výkupné ceny medu prudko klesali, čo viedlo k tomu, že sa stavy chovateľov zredukovali na polovicu. Pritom v obchodoch došlo k neprimeranému rastu cien, čo spôsobilo znížený dopyt zákazníkov,“ ozrejmil Hrežík.

Pravidelné vzdelávanie včelárov

Všetci spracovatelia medu v Európskej únii od začiatku roka 2006 začali podliehať licenčnému konaniu. Dostali registračné číslo a boli zaradení do zoznamu firiem oprávnených importovať med. „Dotačnou činnosťou vlády SR a podporou zo strany EÚ sa podarilo za posledné roky počty včelstiev stabilizovať. Včelári sa naučili bojovať s klieštikom i morom včelieho plodu a v súčasnej dobe sa adaptujú na novo zavlečené vírusové choroby,“ vysvetlil Daniel Hrežík.

V posledných 12 rokoch navyše včelárske združenia začali podľa MPRV s pravidelným vzdelávaním včelárov, čo bolo posledných 20 rokov zanedbávané. Napriek pozitívnym zmenám v slovenskom včelárstve v predchádzajúcom období včelárov stále trápia niektoré problémy. „Veľké problémy sa prejavujú v neustálom zložení včelej pastvy, klimatických zmenách, susedských sporoch pri umiestňovaní včelstiev, ale aj v nesprávnom používaní pesticídov pri ochrane rastlín. Pokrok v sektore nám sťažuje aj nejednotnosť včelárov, malé zastúpenie mladej generácie, nízka úroveň profesionalizácie a nedostatočné investície do modernizácie a rozvoja včelníc,“ dodal Hrežík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Hrežík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR