Slovenské vody trápi odpad, čistenie stojí ročne státisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plasty, odpad. Ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Ben_Kerckx

Slovenský vodohospodársky podnik v spolupráci s rybármi, dodávateľmi, ochranármi či dobrovoľníkmi vlani vyzbieral z riek a nádrží viac ako 700 ton odpadu.

Náklady na odstránenie a likvidáciu odpadu z vodných hladín nádrží a vodných tokov dosiahli minulý rok takmer 400-tisíc eur. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v spolupráci s rybármi, dodávateľmi, ochranármi či dobrovoľníkmi vyzbieral viac ako 700 ton odpadu, z čoho takmer polovicu tvoril plastový odpad, najmä PET fľaše. „Všetky vynaložené prostriedky mohli byť použité na opravy vodných stavieb, spriechodňovanie migračných bariér či protipovodňovú ochranu obyvateľov,“ uviedol v tlačovej správe hovorca SVP Marián Bocák.

Príkladom ľahostajnosti voči životnému prostrediu je Vodná stavba Ružín na rieke Hornád (okr. Gelnica), ktorá slúži prioritne na zásobovanie vodou pre priemysel a protipovodňovú ochranu. V rámci projektu čistenia vodnej stavby a jej okolia v rokoch 2013 až 2015 z vodnej hladiny a pobrežných pozemkov odstránili viac ako 3 000 ton odpadu, pričom takmer polovicu tvoril práve plastový odpad. Náklady presiahli 520-tisíc eur. „Po skončení projektu čistenie vykonávame svojpomocne z vlastných zdrojov,“ informoval Bocák s tým, že čistotu Ružína zabezpečujú aj pomocou špeciálnych norných stien. Náklady na čistenie Ružínskej priehrady sa ročne pohybujú od 50 po 80-tisíc eur. Bocák uzavrel, že podobný problém s plastovým odpadom je na vodných stavbách či v riekach na celom Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať