Slovenskí ochranári sa pridali k výzve na reguláciu nových geneticky modifikovaných organizmov

GMO, geneticky modifikované organizmy
Foto: ilustračné, Getty images

Koalícia 162 organizácií vrátane slovenských vyzvala Európsku komisiu, aby zabezpečila reguláciu novej generácie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v súlade s existujúcimi zákonmi Európskej únie o GMO.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe Slovenského ochranárskeho snemu, 47 slovenských organizácií zároveň podobnú výzvu zaslalo aj slovenským orgánom.

Metóda Crispr/Cas9

Za geneticky modifikované organizmy pre účely zákonných regulácií v EÚ sú podľa ochranárov považované organizmy, ktoré vznikli takým zásahom do genómu, aký sa nemôže v prírode prirodzene vyskytnúť. Preto sa líšia od tých, ktoré vznikli šľachtením.

Ochranári poukazujú napríklad na metódu genetickej modifikácie Crispr/Cas9. „Tá umožňuje rýchle a pomerne lacné „editovanie“ genómu, teda umožňuje zmeniť jedno až dve písmená v zápise konkrétneho génu, ale aj dlhšie úseky, alebo vloženie celého génu. Nezanecháva po sebe stopy. Editované gény predstavujú predpis pre vznik zmenenej bielkoviny so zmenenou funkciou,“ uvádzajú ochranári.

Táto metóda bola podľa nich úspešne použitá napríklad na prípravu série nových odrôd ryže a pšenice, ktoré ale zatiaľ nie sú komerčne dostupné.

Technika gene drive

Ďalšou novou technikou je podľa ochranárov takzvaný „gene drive“. „Organizmy upravené touto technikou „obchádzajú“ Mendelove zákony dedičnosti. Zjednodušene povedané, pri skrížení dvoch rodičov, z ktorých jeden nesie modifikovaný gén, bude jeden potomok modifikovaný a jeden nemodifikovaný. Gene drive zabezpečí, že budú modifikovaní obaja,“ uvádzajú ochranári s tým, že v priebehu niekoľkých generácií bude prostredníctvom danej metódy celá populácia organizmov modifikovaná.

„Zatiaľ sa uvažuje o využití tejto techniky na úplné eliminovanie populácie neželaných živočíchov, napríklad rodu komárov, ktoré prenášajú maláriu, alebo inváznych hlodavcov na niektorých ostrovoch,“ informujú ochranári s tým, že je veľmi ťažké odhadnúť dôsledky pre celý ekosystém.

Ochranári v tejto súvislosti kompetentných žiadajú, aby GMO pripravené pomocou najnovších techník boli pred uvoľnením do životného prostredia posudzované ako predošlé GMO, v prípade ktorých bolo potrebné dokázať, že nemôžu poškodiť ekosystém.

Zároveň žiadajú, aby predbežne neboli do životného prostredia uvoľňované organizmy upravené technikou „gene drive“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia