Slovenskí včelári zaznamenali nárast investícií, ale agátového medu bude menej

Včely
Foto: flickr.com

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský zväz včelárov (SZV) zaznamenal rast investícii do včelárstva. Všetky výrobné a dovozové kapacity pri kúpe a obstarávaní nových úľov sú momentálne na pokraji možností.

„Momentálne sú včelárske obchody s novými úľmi prázdne. Celkovo bolo od začiatku roka zakúpených 18 200 nových úľov v hodnote 2,1 mil. eur. Ďalších 840 tis. eur investovali včelári do nových rámikov a vnútorného vybavenia úľov a ďalších 440 tis. eur do výroby voskových medzistienok,“ informoval predseda SZV Milan Rusnák.

Nedostatok nových úľov

Slovenskí včelári zaznamenali na trhu so včelárskym tovarom nedostatok nových úľov a včelárskeho vybavenia. I napriek tomu, že všetci výrobcovia úľov naberajú nové kapacity, najmä pracovné sily a rastú investície do spracovania, sú nové úle vo výrobe rezervované na jeden mesiac dopredu.

„Do nerezového vybavenia na spracovanie včelích produktov investovali včelári ďalších 298-tisíc eur. Len v objednávkach na mesiac jún 2019 je zazmluvnených ďalších 4 500 nových úľov,“ pokračoval Rusnák.

Tento stav bol podľa predsedu SZV zapríčinený nadmerným rojením včelstiev a snahou včelárov o obnovenie svojho vybavenia. „Ak včelári najprv zaplnili prázdne úle po uhynutých včelstvách a až potom nakupujú nové, je predpoklad, že slovenskí včelári v tomto roku zaznamenajú pozitívny rast. V tomto období práve končí spracovanie agátového medu, ktorého je v dôsledku daždivého počasia o 20 % menej ako minulý rok,“ ozrejmil Rusnák.

Celoplošné preliečenie ekologickými liekmi

Momentálne sa aplikuje na Slovensku podľa SZV celoplošné preliečenie včelstiev ekologickými liekmi na báze organických kyselín a výťažkov z liečivých rastlín, a to najmä proti varraóze destructor.

Včelstvá sú pripravované na zber kvetových, lipových, lesných a medovicových medov. Včelári očakávajú aj zvýšenú podporu zo strany agrorezortu, ako aj zvýšenú podporu zo strany EÚ.

„Všetky dotácie štátu sú účinne použité, lebo spätne generujú financie vrátené minimálne v zaplatenej DPH a najmä sa podieľajú na mimoriadnom úžitku pre spoločnosť, a tou je spracovanie včelích produktov a opeľovanie,“ uzavrel Rusnák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Rusnák