Slovenskí vinári vítajú Sulíkovo kilečko, no od opatrení eurokomisie očakávajú stále viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vinič
Foto: Ilustračné foto: SITA

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) víta schválené zmeny v slovenskej legislatíve prostredníctvom stoštrnástich protibyrokratických opatrení na pomoc podnikateľom z dielne rezortu ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Naopak opatrenia, ktoré doteraz prijala Európska komisia na zabránenie dopadov koronakrízy na vinársky sektor, považuje za nedostatočné. 

Uviedla to pre agropotravinársky portál nasvidiek.sk výkonná riaditeľka ZVVS Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Tri slovenské opatrenia na podporu vinárstva

Vinárov sa v tzv. „Sulíkovom kilečku“ týkajú najmä opatrenia, ktoré zavádzajú, aby začiatok predaja burčiaka či mladého vína závisel od klimatických podmienok a opatrenie na zjednodušenie výsadby viniča, ak je sadenica registrovaná v inom členskom štáte.

„ZVVS víta uvedené opatrenia. Šľachtenie v podmienkach SR už takmer neexistuje, preto je nevyhnutné, aby sa mohli vysádzať aj odrody, ktoré sú uznané v susedných krajinách. Medzi vinohradníkmi rastie záujem predovšetkým o Hibernal a iné interšpecifické odrody, ktoré vyžadujú nižšie náklady na postreky, pretože sú odolnejšie voči chorobám,“ ozrejmila Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Flexibilita je pri predaji burčiaka pre vinárov dôležitá

Čo sa týka termínu predaja burčiaka a mladého vína, vinári sú radi, že tieto termíny sú flexibilné, pretože aj klimatické podmienky sa každý rok menia. „Napriek tomu, že bude termín vyhlasovať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ZVVS bude vyhlasovať aj samostatný termín, podľa aktuálnych podmienok daného regiónu,“ doplnila výkonná riaditeľka ZVVS.

Burčiak je podľa riaditeľky ZVVS na Slovensku aj tak najpredávanejší v septembri, kedy je spojený s vinobraniami a zberovou sezónou. „Jeho zbytočne skoré povolenie by umožnilo, aby sa sem vozil burčiak z Maďarska, kedy slovenské hrozno ešte ani nedozrelo. U mladého vína by sme boli radi, keby termín uvádzania mladých vín platil pre uvádzanie všetkých vín, nielen tých vyrobených na Slovensku,“ doplnila Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Vinári kritizujú opatrenia od Európskej komisie

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska však zároveň považuje opatrenia, ktoré doteraz prijala Európska komisia na zmiernenie dopadov koronakrízy na sektor vinárstva za nedostatočné aj po schválení druhého balíka opatrení.

Medzi schválené nové opatrenia z druhého balíka patrí dočasné povolenie pre prevádzkovateľov na samoorganizáciu trhových opatrení, zvýšenie príspevku Európskej únie na národné podporné programy pre víno a zavedenie zálohových platieb na krízovú destiláciu a skladovanie.

„Pre krajiny, ktoré majú financie už vyčerpané, neumožňujú ich navýšenie, ani z vlastných zdrojov. Rovnako opatrenie ako krízová destilácia alebo skladovanie neriešia problémy vysoko kvalitných vín, ktoré sú aj za vyššiu cenu. Opatrenia stále považujeme za nedostatočné,“ uzavrela výkonná riaditeľka ZVVS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslava Kaňuchová Pátková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaZväz vinohradníkov a vinárov SlovenskaZVVS