Slovensko je cieľom v nakladaní s odpadmi na hony vzdialené. Kde môžeme hľadať inšpiráciu?

Odpadky,smeti
Foto: SITA/Diana Černáková

Do roku 2035 vzrastie na Slovensku produkcia odpadov na jedného človeka o tretinu. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala Eva Sadovská, analytička spoločnosti Wood & Company.

Kým v roku 2019 vyprodukoval jeden Slovák v priemere 435 kilogramov odpadu, v roku 2035 by podľa prognózy Eurostatu mohol v priemere vyprodukovať 580 kilogramov odpadu ročne.

Produkcia odpadu a spotreba

Z analýzy vyplýva, že Slovensko aktuálne recykluje približne 40,3 percenta odpadov, pričom viac ako polovica odpadov (50,6 percenta) končí na skládkach.

Slovensko je tak od 65-percentnej miery recyklácie a 10-percentnej miery skládkovania, ktoré by chcelo dosiahnuť do roku 2035, veľmi vzdialené.

Podľa Sádovskej však aj v prípade dosiahnutia uvedených cieľov bude na skládkach odpadov v krajine končiť ročne jeden milión ton odpadu.

Medzi spotrebou domácností a produkciou komunálneho odpadu je preukázateľná spojitosť. Na čele európskeho rebríčka najväčších producentov odpadu figurujú krajiny ako Dánsko, Luxembursko či Nemecko.

Komunálny odpad v spaľovniach

Každý zakúpený tovar a často aj služba sa neskôr stane zdrojom odpadu, s rastúcou spotrebou tak rastie aj produkcia smetí.

Krajinami, z ktorých by si Slovensko mohlo brať príklad, sú podľa údajov Eurostatu Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Taliansko a Litva.

Tie v roku 2018 dosiahli nadpolovičnú mieru recyklácie odpadov a zvyškový komunálny odpad energeticky zhodnocujú v spaľovniach, miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka.

V prípade Rakúska, Holandska a Belgicka je miera skládkovania na úrovni jedného až dvoch percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Sadovská
Firmy a inštitúcie Wood & Company