Europoslanec Hojsík: Slovensko je príkladom toho, ako by sa proti africkému moru ošípaných nemalo bojovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko Martin Hojsík
Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko Martin Hojsík SITA

Slovensko je podľa europoslanca a aktivistu v oblasti životného prostredia Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko) príkladom toho, ako by sa proti africkému moru ošípaných (AMO) nemalo bojovať.

„Prevencia je vždy lepšia ako hasenie už vzniknutého problému. K rozšíreniu moru ošípaných do takejto miery nemuselo prísť, ak by sme neznižovali populáciu vlkov či už lovom alebo zmenšovaním ich životného priestoru. Vlci lovia najslabšie zvieratá a usmrcujú tie jedince, ktoré sú v ranných štádiách choroby,“ uviedol Martin Hojsík na sociálnych sieťach.

Hasenie AMO je horšie ako prevencia

Ku kritike Martina Hojsíka sa pridal aj Martin Ondráš (Progresívne Slovensko), ktorý je predsedom poradného zboru agrorezortu. Podľa Ondráša ide hasenie AMO Slovensku ešte horšie ako prevencia.

“Na východe Slovenska bolo, pred viac ako rokom, vyhlásené mimoriadne opatrenie a prikázaná depopulácia (razantné zníženie stavu) diviačej zvery. Nejak nevyšlo. Zrejme nebol čas. Jednoduchá matematika nepustí. Ak totiž máte ročný prírastok vyšší, ako predstavuje navýšenie lovu, zistíte, že rok po vyhlásení mimoriadneho opatrenia máte viac diviačej zveri ako pred opatrením,“ konštatoval Ondráš.

Situácia je veľmi vážna

Situácia s morom ošípaných je podľa europoslanca Martina Hojsíka na Slovensku stále veľmi vážna. „Momentálne máme až šesť okresov, kde máme potvrdený výskyt tohto neliečiteľného ochorenia. Vírus spôsobuje skoro 100 % úmrtnosť a pokiaľ sa nákaza dostane do oblastí, kde máme sústredené veľké farmy ošípaných, všetky zvieratá budú utratené,“ pokračoval Hojsík.

V prirodzenom prostredí podľa europoslanca mor prenášajú kliešte, ale na Slovensku ide okrem diviakov, predovšetkým o prenos zapríčenený ľuďmi.

„Situáciu zhoršuje aj prebiehajúca žatva. Ak je na poli uhynuté zviera, tak sa vďaka kombajnu kontaminuje celá úroda, ktorá potom putuje po Slovensku,“ dodal Hojsík.

Agrorezort zintenzívnil opatrenia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v stredu informovalo, že zintenzívňuje opatrenia na boj proti Africkému moru ošípaných. Zameriava sa pritom na najvýznamnejšieho šíriteľa nákazy – diviačiu zver.

Agrorezort zdvojnásobuje odplatu za odovzdané vzorky z diviakov a v prípade nedostatočného lovu požiada o súčinnosť ozbrojené zložky Slovenskej republiky. Rezort apeluje aj na drobnochovateľov, ktorým odporúča vykonať domáce zabíjačky.

Situácia s nákazou afrického moru ošípaných sa na Slovensku výrazne zhoršuje. Od prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky už uplynul rok.

Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku. Celkovo na Slovensku evidujeme už 222 prípadov AMO u diviačej zveri a 12 nálezov v chove domácich ošípaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin HojsíkMartin Ondráš
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPS Progresívne Slovensko