Slovensko má novú prírodnú rezerváciu Vydrica, bude v nej platiť štvrtý stupeň ochrany

turistická značka, les
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovensko má novú prírodnú rezerváciu Vydrica a jej ochranné pásmo. Ochranné pásmo má výmeru 97,5 hektárov a bude v ňom platiť štvrtý stupeň ochrany. Vláda v stredu schválila návrh nariadenia, ktorým sa rezervácia vyhlasuje s účinnosťou od 1. februára 2022.

Územie sa nachádza v Malých Karpatoch

Územie je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Čiastočne sa prekrýva aj s Chráneným vtáčím územím Malé Karpaty a to v 73,28 percentách. Ochranné pásmo sa začína v lokalite Zbojníčka, pričom hranica vedie hranicou lesného porastu smerom na severozápad. Neskôr sa spája so žltým značkovaným chodníkom smerom na Pánovu lúku a mieri hranicou lesného porastu k toku Vydrice.

Pretína zelený značkový chodník a hranicu lesného porastu po kótu Nad Vydricou. Pokračuje lesnou cestou na juhovýchod a stáča sa lesnou cestou na sever k toku Vydrice a neskôr sa vracia k asfaltovej ceste, ktorá smeruje na Biely kríž, ktorou sa hranica vracia smerom k Spariskám do východzieho bodu.

Ochrana prirodzených procesov

Účelom vyhlásenia je ochrana prirodzených procesov a zabezpečenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev, ktoré sa na danom území nachádzajú.

Cieľom je tiež poskytnutie priaznivého stavu pre prioritný biotop európskeho významu, dva biotopy európskeho významu, biotop národného významu, dva biotopy prioritných druhov živočíchov európskeho významu a dva biotopy druhov živočíchov európskeho významu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR