Slovensko môže byť sebestačné v produkcii ovocia, treba však zvýšiť podporu pre pestovateľov

Jabloň
Foto: ilustračné, Getty Images

Ak Slovensko zvýši podporu pre pestovateľov, mohlo by sa stať krajinou sebestačnou v produkcii ovocia. Štát by tak prestal byť odkázaný na dovozy, ktoré z celkového podielu ovocia v obchodoch tvoria až dve tretiny. Konštatovala to v stredu pri príležitosti Svetového dňa jabĺk Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

„V pestovaní máme výrazne naviac. Potrebovali by sme však, aby štát poskytoval dotáciu vo výške 50 % alebo výhodnú pôžičku. V západných krajinách je takáto forma podpory úplne prirodzená. Vďaka tomu by sme vedeli pestovať výrazne viac. Postupnou výsadbou nových kvalitných sadov by sme vedeli zvýšiť výrobu ovocia až na 200 tisíc ton ročne. Až 70 % z tohto objemu by tvorili práve jablká,“ uviedol predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Vieme vypestovať krajšie ovocie

Slovensko je podľa SPPK treťou krajinou s najlepšími podmienkami na pestovanie ovocia. Ovocie sa pestuje na výmere okolo 6,5 tisíca hektárov, z toho maximálne produkčných sadov s výbornými úrodami je podľa SPPK len 1 000 hektárov. Z tejto tisíc hektárovej výmery sa šťavnaté a vysoko kvalitné jablká urodia len na 700 hektároch. Prírodnými podmienkami máme podľa SPPK naviac, a to aj vďaka dostatku slnka, ktoré v západných krajinách chýba.

„Oproti západoeurópskym krajinám musíme síce viac zásobovať sady vodou, čo je však jednoduchšie, ako spoliehať sa na dostatok slnečných dní. Práve pre tieto klimatické podmienky vieme vypestovať oveľa krajšie a farebnejšie ovocie. Naše jablká majú plnú chuť a veľa šťavy. A v tom je ten zásadný chuťový rozdiel medzi naším a západným ovocím,“ dodal Marián Varga.

Potreba zvýšiť výmery sadov

Ovocinári by chceli z prírodných podmienok vyťažiť čo najviac. Na to, aby sa Slovensko stalo sebestačné v produkcii ovocia, vrátane jabĺk, potrebuje zvýšiť výmery kvalitných produkčných sadov zo spomínaných 1 000 hektárov až na 5 000. Založenie jedného hektára sadu, napríklad jablkového, pritom stojí 50 tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Varga
Firmy a inštitúcie Ovocinárska únia SlovenskaSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora